LADING

domowy karmel

W tym poście opisuję dokładnie, jak zrobić dekadencki domowy karmel. Będziecie chcieli nim polewać absolutnie WSZYSTKO!

domowy karmel

Usunęłam wszelkie znaki zapytania z tego przepisu na domowy karmel, dzięki czemu będziesz dokładnie wiedzieć, jak go zrobić, bez zbędnych wątpliwości.
Ostatnie dni mijają mi bardzo szybko. Jednak warto czasem zatrzymać się aby powąchać kwiatki lub … zjeść domowy, solony karmel.

Wskazówki dotyczące przygotowania najlepszego domowego karmelu

1. używaj masła dobrej jakości – czyli takiego około 82% tłuszczu. Nie stosujemy żadnych mieszanek tłuszczowych, margaryn czy mixów.

2. nigdy nie zostawiaj karmelu bez nadzoru – aby zrobić sos karmelowy, zasadniczo praży się biały cukier, aż się rozpuści, następnie dodaje się masło, śmietanę i sól. Cukier bardzo łatwo przechodzi ze stadium skarmelizowania (które jest bardzo pożądane w karmelu) do stadium spalenia. Dlatego przygotowując karmel, nie spuszczaj go z oka nawet na moment.

3. nie zapomnij o soli! – bez niego karmel jest po prostu zbyt słodki. Moje najmłodsze, 4-letnie dziecko wie, że do wypieków, deserów i wszystkiego co jest słodkie, trzeba dodać trochę soli. Sól kontrastując ze słodyczą pozwala wydobyć dużo głębszy smak. Poza tym sprawia, że słodkie rzeczy nie są zbyt mdłe i płaskie w smaku.

domowy karmel

Możesz też niepostrzeżenie oblizywać łyżeczkę, która dziwnym trafem znalazłam się w słoiku z karmelem.
Co jeszcze warto wiedzieć: karmel zmienia konsystencję w zależności od temperatury. Gdy jest ciepły, robi się płynny tak jak na zdjęciu powyżej. Ostudzony, będzie dużo bardziej gęsty, jak skrystalizowany miód.

domowy karmel

Mogę was zapewnić, że posiadanie takiej butelki karmelu w domu nie boli 😂
Tak przygotowany karmel może być fajnym prezentem diy, zapakowanym w ładną butelkę i np. wielką, ekstrawagancką kokardę.

Robimy karmel razem? No to hop!

domowy karmel

W tym przepisie opisuję dokładnie, jak zrobić domowy karmel. Ten bogaty i pyszny sos karmelowy jest idealny do wszelkiego rodzaju przepisów! 
Czas przygotowania 5 minuty
Czas gotowania 15 minuty
Czas przygotowania całego przepisu 20 minuty
Potrzebne przyrządy
  • rondel o grubym dnie

Składniki  

  • 200 g cukru to będzie około 1 szklanka o pojemności 250 ml
  • 100 g masła
  • 120 ml śmietany 30% około 1/2 szklanki o pojemności 250 ml
  • 1/2-1 łyżeczki soli

Instrukcja

  • W rondlu z grubym dnem podgrzewamy cukier na średnim ogniu, aż całkowicie się rozpuści, delikatnie obracając rondel co około 20 sekund. Cukier zacznie tworzyć grudki, zanim zacznie się powoli topić. Bądź cierpliwy i miej go na oku, aby upewnić się, że się nie pali.
  • Po roztopieniu natychmiast zdejmij z ognia i wmieszaj masło. Możesz pokroić wcześniej masło w kostkę aby łatwiej było mieszać. Mieszanina będzie gwałtownie bulgotać i wydawać dziwne dźwięki 🙂
  • Następnie wlej gęstą śmietanę i 1/2 łyżeczki soli morskiej. Mieszaj energicznie, aż wszystko się połączy. To może trochę potrwać ponieważ zimne masło i śmietana gwałtownie obniżą temperaturę cukru. Cukier zacznie szybko twardnieć. Musisz użyć nieco siły swojego bicepsa aby wszystko się ładnie połączyło.
  • Spróbuj nieco ostudzonego karmelu i ew. dodaj więcej soli. Karmel przechowujemy w lodówce w szklanym, zamkniętym naczyniu do 1 miesiąca.

domowy karmel

Leave a Comment