Czyżbyś organizował w najbliższym czasie jakąś imprezę? Będą znajomi? Może rodzina? Może jedni i drudzy! Jeśli tak jak ja jesteś zwolennikiem szwedzkiego stołu pt „mój drogi gościu, przyjdź i nałóż sobie to na co masz ochotę i usiądź sobie wygodnie w fotelu i utnij z kimś miłą pogawędkę” to zapraszam cię do mojego wirtualnego stołu z przepisami na przekąski.
Kilka powodów dla których szwedzki stół moim zdaniem wygrywa z tradycyjnym przyjęciem zasiadanym:
– nie musisz mieć stołu na kilka metrów. My mamy dużą rodzinę. Posadzenie wszystkich przy jednym stole w naszym wypadku wiązałoby się w ustawieniem kilku stołów //nie do końca wiem w jakiej konfiguracji// co oznaczałoby zero miejsca na zabawę dla dzieci. Ten kto ma ponad 20 osób najbliższej rodziny wie, że to trudne. Nie wiem kto ma w domu tyle miejsca i stołów, w każdym razie nie my 🙂
– jedzenie wcale nie jest centralnym miejscem spotkania. Nie spotykamy się po to aby przede wszystkim jeść. Gdy mamy szwedzki stół ustawiony gdzieś na uboczu, mamy możliwość zająć się innymi przyjemnymi czynnościami związanymi choćby z okazją z jakiej się spotykamy. Można potańczyć, pobawić się z dzieciakami, zagrać w grę, raz przysiąść się do jednych raz do drugich. Siedzenie za stołem non stop sugeruje jedzenie. Jedzmy jak zgłodniejemy.
Jeśli szukasz inspiracji, czym poczęstować swoich gości to skorzystaj z kilku gotowych pomysłów na proste ale niebanalne potrawy//przystawki//dania, które zaserwujesz podczas rożnych okazji, nie wydasz za dużo i nie spędzisz całego dnia w kuchni. Czy to brzmi dobrze?
Kurczaka przygotujesz bardzo szybko i zostanie już tylko pokrojenie warzyw – fajna sałatka jeśli chcesz podać coś sycącego a nie ma zamiaru przygotowywać dużego obiadu.
2. Prosta tarta z cukinią i serami
Upiecz jedną tartę, podziel na porcję, aby goście mogli się łatwo poczęstować. Możesz podawać tartę również na ciepło.
3. Frittata z cukinią i pieczarkami
Pyszna zapiekanka, która dobrze się kroi jak trochę przestygnie – jest wtedy bardziej zwarta. Mmmmmm i ten ciągnący się ser…mniam!
Jeden z moich najlepszych napojów orzeźwiających, doskonały zamiast ponczów i drinków.
Kolorowa pasta do pieczywa bądź surowych warzyw – bardzo efektownie wygląda, z pewnością zaciekawi twoich gości.
6. Pasta do chleba z białej fasoli
Pyszna, gęsta, lekko kwaśna, doskonała do smarowania pieczywa. Możesz nie dodawać musztardy, zamiast tego dodać podduszoną cebulkę i będziesz mieć wegański smalec 🙂
7. Pasta do chleba z soczewicy
Doskonała jako dip do warzyw, wafli ryżowych, paluszków chlebowych czy chipsów warzywnych. Moja ulubiona pasta do chleba z nasion roślin strączkowych.
8. Smarowidło z czerwonej fasoli
Do warzyw, chipsów, chleba, do wszystkiego – pyszna, sycąca i szalenie prosta w przygotowaniu.
9. Warzywna tortilla z tuńczykiem
Super sycąca i przepełniona smakiem. Możesz podać ją da dwa sposoby: krojąc przygotowaną tortillę na pół, bądź na kilka drobnych plastrów//kawałków, wkładając z nie wykałaczki – takich w sam raz na jeden gryz.
Czy muszę kogoś namawiać do przygotowania hummusu na przyjęcie?
11. Tosty z tuńczykiem i awokado
Coś na ciepło, co łatwo złapać i zjeść nawet bez talerzyka.
12. Pieczone chipsy ziemniaczane
Stań się bohaterem imprezy i przygotuj dla swoich gości własnoręcznie upieczone chipsy.
13. Pomidorowo-pietruszkowy dip z curry
Lekka konsystencja ale i głębia smaku – receptura na dip przywieziona od zaprzyjaźnionej rodziny z tureckimi korzeniami.
Pasta z fasoli- pycha.