LADING

tradycyjna sałatka grecka

Tradycyjna sałatka grecka nieco różni się od tej często serwowanej w restauracjach. Jest bardzo prosta w przygotowaniu i ma ten sam podstawowy skład.

Tradycyjna sałatka grecka

Co można powiedzieć o tradycyjnej sałatce greckiej takiej prawdziwej horiatiki?

Ma ten sam skład. Różne regiony Grecji mogą ubogacać ją jakimś lokalnym składnikiem ale podstawa jest zawsze ta sama.

Bardzo prosta prezentacja i serwowanie. Tradycyjna sałatka grecka to dość duże kawałki świeżych warzyw pokrojone trochę tak od niechcenia, wymieszane pośpiesznie bez zbędnej staranności.

Całkiem podstawowe przyprawy. Wszyscy kiedyś jedliśmy grecki dressing sałatkowy. Otóż w Grecji nie spotkamy w naszych sałatkach. Sałatki (w tym jak najbardziej grecka) przyprawiane są pyszną, aromatyczną oliwą, odrobiną octu winnego, suszonym bądź świeżym oregano i solą. Tak to mniej więcej wygląda. Prostota, za to doskonale podkreślająca to co trzeba.

tradycyjna sałatka grecka

To co znajdziemy w sałatce greckiej:

Nie ma sałaty. Ani żadnych innych liściastych warzyw. Same świeże warzywa, oliwa i ser.

Oliwki Kalamata z pestkami. Zawsze. Myślę, że jeśli ktoś nie chce pluć pestkami przy każdym kęsie albo złamać sobie zęba, radzę wykorzystać oliwki bez pestek.

Zielona papryka i tylko taka.

Wielki kawał fety. Grecy (całkiem słusznie) są niezwykle dumni ze swojego słynnego owczego sera. Jest on zawsze serwowany w pokaźnych kawałkach, kwadratowych lub trójkątnych, czasem posypany oregano. Nigdzie w Grecji nie widziałam aby serwowano pokruszoną albo pokrojoną w kostkę fetę.

tradycyjna sałatka grecka

Tradycyjna sałatka grecka była oryginalnie przygotowywana dosyć pospiesznie jako szybka sałatka ze świeżych warzyw. My się nią zajadamy natomiast w Grecji spełnia ona funkcję takiej naszej mizerii. Horiatiki jest najczęściej serwowana jako przystawka przed głównym daniem.

tradycyjna sałatka grecka
 
4 porcje
Składniki
 • 4 pomidory
 • 1 długi ogórek angielski
 • 2 zielone papryki
 • 1 czerwona cebula
 • 1 szklanka oliwek Kalamata
 • 200 g sera feta
 • 4 łyżki oliwy z oliwek
 • 2 łyżki octu winnego
 • 1 łyżeczka suszonego oregano
 • sól do smaku
Przygotowanie
 1. Warzywa myjemy o kroimy na niemałe kawałki: pomidory w ósemki, paprykę w paski, cebulę w pióra a ogórki w półksiężyce.
 2. Mieszamy w misce razem z oliwkami.
 3. Ser kroimy w spore kwadratowe lub trójkątne porcje i kładziemy na sałatce.
 4. Całość przyprawiamy oliwą, octem winnym, oregano i solą.

tradycyjna sałatka grecka

 

 

Leave a Comment

: