Wytrawne warzywne placki z cukinii, marchewki i fety są nieprawdopodobnie łatwe w przygotowaniu, są niskokaloryczne oraz świetnie przemycają do diety błonnik pokarmowy.
Latem zawsze mam w domu stosy cukinii. Moja mama co roku sadzi dla naszej całej rodziny pokaźną grządkę z cukiniami, na której często wyrastają wielkie zielone potwory po kilka kilogramów :-D. Wtedy zaczyna się u nas sezon na „jak przerobić te wszystkie cukinie zanim zwiędną”. Na szczęście mają grubą skórę i potrafią leżeć nawet kilka tygodni w dobrym stanie. Uff!
Te placki z cukinii marchewki i fety są dobrym sposobem na przemycenie do diety dużej ilości warzyw a przynajmniej w tym jednym posiłku. Placki składają się głównie z cukinii i marchwi, są sklejone masą jajeczno-mleczną (jajka ze wsi!) z dodatkiem fety, która ciekawie zaostrza smak. Placki te bardzo dobrze się przechowują i świetnie nadają się też drugie dnia. Można je jeść na ciepło, na zimno, jako przekąskę czy lekki obiad.
- 2 cukinie (ok. 600 g)
- 2 duże marchewki
- 2-3 ząbki czosnku
- 3 jajka
- 300 ml dowolnego mleka
- 270 g sera feta
- 5 czubatych łyżek mąki pszennej
- sól
- pieprz
- olej do smażenia
- Cukinie i marchewki ścieramy na tarce o dużych oczkach, przekładamy do dużej miski. Posypujemy ½ łyżeczki soli, mieszamy i pozostawiamy na 10 minut aby puściły wodę.
- W tym czasie miksujemy jajka, mąkę i mleko na gładką masę. Następnie dodajemy pokruszoną fetę, wyciśnięte ząbki czosnku i przyprawiamy całość pieprzem.
- Cukinię i marchew przekładamy na ręcznik/ściereczkę i mocno wyciskamy z nich wodę. Wkładamy wyciśnięte warzywa z powrotem do miski i mieszamy dokładnie z masą jajeczną.
- Rozgrzewamy łyżkę oleju na patelni i formujemy na niej łyżką placki. Na jeden placek przypada około 1 łyżki ciasta. Placki spłaszczamy na patelni łyżką i smażymy z dwóch stron aż będą rumiane. Po usmażeniu i delikatnym ostygnięciu możemy je jeszcze doprawić posypując solą i ziołami.
cieszę się, że ci smakowały!
Witam, placuszki są przepyszne 🤗
Nie, nie ma takiej potrzeby ale jeśli wolisz, to możesz obrać ze skóry
Czy cukinie obieramy ze skóry? Pozdrawiam
Pyszne bo kucharka dobra 😉
Dziś były na kolację. Naprawdę pyszne.
Witaj Marto! W pierwszej kolejności wypróbowałabym mleko roślinne ponieważ jest gęstsze od wody i zawiera tłuszcz, który również bierze udział w tworzeniu struktury ciasta. Z wodą nie próbowałam – jeśli Ty się odważysz napisz czy Ci się udało!
Wygląda przepysznie! Zamierzam je przygotować, jednak nie piję mleka. Chyba można zastąpić je wodą?
Pozdrawiam!