Dietetyk rodzinny

uniwersalny wywar warzywny

PicsArt_02-06-11.55.38

Wywar warzywny jest w kuchni bardzo przydatnym składnikiem niemal w codziennym gotowaniu. Gdy chcemy ugotować zupę, przygotować risotto, sos do makaronu bądź po prostu sos. Oczywiście w wielu wypadkach można go zastąpić zwykłą wodą, natomiast gdy go jednak użyjemy, możemy uzyskać dużo głębszy, bardziej wyrazisty smak potrawy.

Każda z was pewnie zna to z doświadczenia, kiedy próbuje zupy, sosu bądź innego wytrawnego dania i dochodzi do wniosku, że czegoś tu brakuje. Ja naczyłam się, że to chodzi o obecność esencjonalnego wywaru warzywnego.  Jak go przygotować?

Wersja elegencka:

Obieramy włoszczyznę i inne warzywa i kroimy na pół wzdłóż:

3-4 marchewki

– gruby plaster selera

– pietruszkę korzeniową

– 1 pora

– natkę z 1 pietruszki

– przydymioną na kuchence cebulę

Dodajemy 4 łyżki oleju, przyprawy: pieprz, słodką lub ostrą paprykę, 2 -3 listki laurowe i ew. ulubione zioła. Wszystko gotujemy w 3-4 litrach wody przez około 45 minut do godziny. Następnie wywar studzimy, przelewamy do torebek foliowych bądź plastikowych pojemników (nawet tych na kostli lodu) i mrozimy.

Wersja oszczędna:

W mojej kuchni bardzo często pojawiają się niewykorzystane skrawki różnych produktów w tym warzyw: ćwierć, marchewki, niewielki plaster selera, lekko przywiędła pietruszka czy rozkrojona cebula, której nie mogę akurat wykorzystać. Wszystkie takie „skarby” chowam do filiowej torebki z suwaczkiem i mrożę. Co jakis czas dokładam do paczki nowe ścinki i skrawki warzyw. Gdy torebka jest pełna, wyciągam ją w odpowiedniej chwili i zalewam gorącą wodą i gotuję.

Uwuerzcie mi – z takich uzbieranych skrawków można uzyskać pyszny i esencjonalny wywar.

Jeśli chwilowo nie upotrzebuję tego warzywnego rosołu, mrożę go w niewielkich porcjach aby od razu nie rozmrażać całego zapasu. Dodaję go do wielu potraw, wymienionych na początku tego wpisu oraz do innych, które uznam że mogą na tym zyskać.

Exit mobile version