famous mark best replica watch site 2020. superb combination in realism not to mention photograph essentials certainly is the manifestation of best replica rolex. a large number of fans always like to get rolex https://paneraireplica.ru/. switzerland comfort label feature exact www.replicaiwc.ru. uncontaminated control to help make can be the character to do with replica uhren usa. replicas relojes can give you a beautiful and memorable summer impression. bazar.to replica armani for sale in usa while in the putting your equipment together also mixing practice,any link is best. best https://www.kickasstorents.to/ provided here are crafted following the original ones meticulously.
LADING

ZDROWE GRILLOWANIE

Przechwytywanie

Sezon grillowy jest oficjalnie rozpoczęty! Zaczynają się ciepłe weekendy i na pewno część z nas spędzi je w części na grillowaniu. I nic w tym dziwnego. Dni są coraz dłuższe, dobra pogoda sprawia, że coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu i wcale nie mamy ochoty stać w gorącej kuchni. Ale zanim odkurzycie swoje grille, przeczytajcie ten artykuł, w którym znajdziecie kilka cennych wskazówek, jak zadbać o to aby wasze grillowanie było najzdrowsze jak to tylko możliwe.

Badania wykazują, że grillowanie mięsa w wysokich temperaturach powoduje wytwarzanie się związków rakotwórczych takich jak aminy heterocykliczne (HCA) oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Aminy heterocykliczne powstają szczególnie tam, gdzie mięso jest zwęglone, co jest bardzo charakterystyczne, właśnie dla dań z grilla. Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne z kolei wytwarzane są gdy sok z grillowanego mięsa skapuje na węgiel (bądź inne źródło ciepła) i powstaje dym. Właśnie w tym dymie znajdują się WWA, które później osiadają na żywności, którą grillujemy. Co więcej ilość wytwarzanych karcinogenów podczas grillowania mięsa, jest znaczącą. Badania potwierdzają jednoznacznie, że osoby, które regularnie jedzą mięso grillowane, z rusztu bądź smażone mają o 60% podwyższone ryzyko zachorowalności na raka trzustki.

Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z grillowania. Postaraj się postępować zgodnie ze wskazówkami podanymi poniżej aby grillowanie było bezpieczne dla ciebie i twoich bliskich.

  1. Zacznij od przygotowania grilla. Nie wiem, gdzie przechowujecie swoje grille, ale najprawdopodobniej w jakimś schowku na narzędzia, piwnicy czy garażu. Zanim przejęci sezonem grillowym przystąpicie do dzieła, upewnijcie się, że sam grill jest czysty. Warto wyczyścić ruszt z resztek spalenizny z zeszłego sezonu
  2. Podgrzej lekko mięso zanim położysz na ruszt. Wstępna obróbka cieplna mięsa przed grillowaniem ma duże znaczenie dla naszego zdrowia podczas grillowania. Jak to zrobić? Podgrzać mięso w mikrofalówce – kawałki cieńsze i z mniejszą ilością tłuszczu przez 60 sekund, grubsze i bardziej tłuste przez 90 sekund. Wstępna obróbka skróci czas grillowania i spowoduje, że mięso puści część soków, co w rezultacie oznacza obniżenie ilości WWA podczas pieczenia na grillu.
  3. Marynata twoją niewidzialną tarczą. Marynowanie mięsa przed grillowaniem zmienia kwasowość mięsa co zapobiega przyleganiu WWA do żywności. Ważne aby nie używać marynat bogatych w cukier ponieważ one sprzyjają zwęglaniu mięsa, czyli wytwarzaniu HCA. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie soku z cytryny, oliwy, alkoholu (wina, piwa, likierów), octu, musztardy, ziół.
  4. Grilluj warzywa i owoce. Warzywa i owoce można dowolnie grillować. Przy ich pieczeniu nie powstają żadne związki rakotwórcze i zawierają dużo błonnika, wody oraz wielokrotnie mniej kalorii niż mięso.
  5. Produkcja pyłu zawieszonego. Grillowanie prowadzi do zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście wszystkie grille razem wzięte i tak nie przebiją fabryk i samochodów produkujących najwięcej zanieczyszczeń ale tu chodzi o najbliższe otoczenie. Zanieczyszczenie powietrza powstające podczas grillowania może być groźne dla osób przebywających w pobliżu, cierpiących na choroby układu oddechowego takich jak astma czy Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc. Wszystkie te osoby powinny maksymalnie ograniczyć ekspozycję na czynniki drażniące, w tym wypadku dym. Z pomocą idą nam w takiej sytuacji grille na gaz. Jeśli posiadasz grill węglowy, warto zaopatrzyć się w rozpalacz kominowy, który również ograniczy ilość wdychanego szkodliwego dymu.
  6. Oczyść i owiń. Oczyszczenie mięsa z tłuszczu (tam gdzie to możliwe) oraz owinięcie go w folię aluminiową ograniczy ilość wypływającego soku podczas pieczenia, tym samym ochroni nas przed powstawaniem WWA.

Na koniec, aby powyższy artykuł nie odebrał wam apetytu, pamiętajcie aby podczas grillowania posmarować skórę kremem z filtrem. Rak skóry jest zdecydowanie większym zagrożeniem w tej sytuacji. Smacznego!

grass

Leave a Comment