Szukasz pomysłu na zdrowe przekąski dla dzieci, które z łatwością kupisz w sklepie, bądź błyskawicznie przygotujesz w domu? Te pomysły sprawdzą się gdy masz przed sobą dłuższy spacer, bądź podróż z maluchem. Oto kilka sprawdzonych przeze mnie produktów, które nadadzą się jako przekąska zarówno dla małych jak i dużych!
- słomki kukurydziane z otrębami
Skład: kasza kukurydziana, otręby pszenne, żytnie, owsiane, kakao. Nadają się do samodzielnego chrupania bądź maczania w jogurcie, musie owocowym bądź humusie. Zawartość otrębów, zwiększa ilość błonnika w przekąsce co sprawia, że jeśli mam możliwość, wybieram te chrupki zamiast klasycznych kukurydzianych. Kupuję je w Piotrze i Pawle.
- plasterki jabłka z cynamonem
zrobione z 2 jabłek z Polski, wysoka zawartość błonnika pokarmowego, przygotowane bez smażenia i pieczenia, niska zawartość tłuszczów nasyconych, odpowiednie dla wegetarian. Rożnych wariacji na temat chipsów warzywnych i owocowych jest coraz więcej. Ważne aby wybierać te, które nie zawierają cukru, oleju (szczególnie palmowego), koncentratów soków owocowych, siarki, przeróżnych syropów. Chipsy owocowe i warzywne kupuję w Piotrze i Pawle, Carrefourze.
- jogurt „Day Up” ze zbożami
Wygodna tubka, którą wypróbowaliśmy w samochodzie. Zawiera jogurt naturalny, musy owocowe i zboża. Dobra na mały głód i smaczna. Skład: mus jabłkowy, jogurt naturalny, truskawki, śliwka, płatki jaglane, płatki owsiane. Te jogurtowe tubki kupuję w Biedronce.
- chipsy z jarmużu
Chipsy z jarmużu przypominają zwykłe czipsy, jednak są o wiele zdrowsze. Jarmuż to dawna odmiana kapusty zawierająca wiele wartościowych składników, m.in. dużo wapnia, witaminy K i przeciwutleniaczy. Ekologiczne chipsy jarmużowe to jarmuż pieczony z dodatkiem cebuli, sezamu, słonecznika i soli. Chipsy wyprodukowano bez dodatku tłuszczu, jednak zawierają sporo nasion oleistych, które natłuszczają chipsy i sprawiają, że są chrupiące.
Skład: ekologiczny jarmuż (68,5%), ekologiczne ziarno słonecznika, ekologiczna cebula (7%), ekologiczny sezam, sól naturalna (1,23%)
- batony bez cukru
Batonów bez cukru jest na szczęście na rynku coraz więcej i stają się coraz bardziej dostępne. Przykład: Baton Warszawski nie zawiera glutenu, arachidów, laktozy ani sacharozy, w trosce o osoby, które z konieczności albo z wyboru wykluczyły je ze swojej diety. Większość batonów reklamujących się jako zdrowe, te składniki zawiera. Ilość wszystkich cukrów prostych jest od 250% do 500% mniejsza niż u konkurencji, a ilość błonnika jest od 40% do 400% wyższa. Indeks glikemiczny to tylko ok 30-35.
Skład: BIO mąka jaglana, suszone daktyle, BIO słonecznik, BIO siemię lniane, BIO sezam, BIO olej kokosowy, ksylitol, zmielone ziarno kakaowca, BIO skórka pomarańczy, sól himalajska, woda źródlana.
- kulki minimozzarelli
Nadadzą się na trochę większy głód, jako towarzystwo do pełnoziarnistej bułeczki bądź warzyw: oliwek, pomidorków koktajlowych, papryki itp.
- zupy krem
Spośród sklepowych zup, najbardziej nam odpowiadają zupy (uwaga!) z Biedronki. Wynika to z tego, że jako nieliczne nie zawierają dodatku cukru i są smaczne. Podoba mi się w nich też to, że nie są za słone i można podawać je też małym dzieciom. Wystarczy dodać pełnoziarnistą bułeczkę i sycący posiłek gotowy.
Skład naszej ulubionej zupy czyli kremu z soczewicy to: woda, marchew 24%, soczewica czerwona 12%, ziemniaki, cebula, por, sól, olej rzepakowy, czosnek, przyprawy, ekstrakt z papryki.
- prażone pestki dyni/słonecznika z papryką
Do ich przygotowania wystarczy zaledwie 5 minut. Rozgrzej suchą patelnię, wsyp na nią garść wybranych pestek i praż kilka minut aż brzegi pestek się zarumienią. Dla starszych dzieci i dorosłych możesz dodać słodką paprykę, czosnek lub bazylię.
- jajko na twardo
Transportowane w skorupce lub bez (wtedy w pojemniku) są bardzo dobrym pomysłem na mały głód. Można do tego dodać bułeczkę, warzywa czy serek kanapkowy do smarowania pieczywa.
- humus i mini marchewki
Dla urozmaicenia można dodać kalarepkę, ogórka, paprykę, wafle ryżowe i wiele innych. Humus bez problemu można dostać w Biedronce, Rossmannie i Carrefourze.
- kanapka z serkiem kanapkowym
Jeśli jesteś na spacerze i chcesz tylko wejść na minutę do sklepu i kupić coś do przekąszenia to nieraz nie trzeba wiele. Wystarczy jakiś składnik zbożowy: pieczywo pełnoziarniste, chrupki zbożowe, drobne warzywa – pomidorki koktajlowe, oliwki, mini marchewki i serek kanapkowy o jak najprostszym składzie jak np: serek śmietankowy naturalny, bakterie fermentacji mlekowej i składnik smakowy np szczypiorek, ew. sól.
- mix orzechów
Wystarczy wybrać opakowanie mixu bądź jednego rodzaju orzechów. Dla młodszych dzieci dobre są nerkowce, ponieważ są miękkie.
- popcorn
Najlepiej taki przygotowany w domu bez soli i masła.
- kawałki owoców
Na spacerze najlepiej sprawdzą się drobne owoce, których nie trzeba porcjować – maliny, truskawki, winogrona, borówki. Jeśli masz chwilę w domu, możesz przygotować miseczkę pokrojonych owoców – gotowych porcji na jeden kęs. Nie zapomnij zabrać widelczyka i chusteczek wilgotnych do wytarcia rąk i buzi.
- serek Babybel
Mini Babybel składa się z mleka, soli, kultur bakterii fermentacji mlekowej i podpuszczki mikrobiologicznej. Nie zawiera żadnych barwników ani stabilizatorów, co wśród kieszonkowych serów go wyróżnia. Natomiast trzeba pamiętać, że to ser żółty, czyli tłusty, więc należy go jeść z umiarem. Dzięki swojej woskowej powłoce, bardzo dobrze się transportuje.