LADING

z dzieckiem w restauracji

Jak przygotować się do wydarzenia jakim jest pobyt z dzieckiem w restauracji? O co pytać w lokalu, co zabrać ze sobą z domu? Wszystko to, co może ułatwić wam pobyt i sprawić, że będzie przyjemny dla was i waszych dzieci.

Jedzenie z dzieckiem w restauracji może być fantastycznym doświadczeniem dla dzieci. Dostają możliwość budowania swoich umiejętności społecznych, praktykowania manier przy stole i doświadczania nowych smaków w tym samym czasie.

Ogólnie uważamy, że rodzinne wyjście do restauracji jest to okazja, której nie można przegapić. Pomaga dzieciom odkrywać nowe produkty spożywcze i smaki. Z drugiej strony zrozumiałe jest, że dla wielu rodziców, którzy jedzą z dziećmi, może to być zniechęcające doświadczenie. Aby pomóc umilić rodzinny pobyt w restauracji, przygotowałam listę najlepszych wskazówek, które pomagają w utrzymaniu spokojnej atmosfery i dobrej zabawy dla całej rodziny.

ZANIM SIĘ WYBIERZECIE

 • Jeżeli masz taką możliwość i to ty wybierasz gdzie się udacie, wybierz restaurację z żywą atmosferą, dużą ilością pogawędek w tle i ogólnym harmidrem. W ten sposób dzieci mogą hałasować, nie odczuwając przy tym, że inni są zaniepokojeni ich głośniejszym zachowaniem.
 • Zarezerwuj stolik. Nikt nie chce spędzać czasu oczekując na miejsce z głodnymi, poddenerwowanymi dziećmi. Dobrym pomysłem jest miejscem nieco na uboczu gdzie inni goście nie będą cały czas obok was przechodzić. Jeśli restauracja ma takie na wyposażeniu – wybierz miejsce z dużymi fotelami/kanapani, które dodatkowo was osłonią od reszty lokalu.
 • Zjedzcie o wcześniejszej porze. Możecie wybrać się na obiad około 12-13. Kuchnia ma wtedy więcej luzu ponieważ jest mniej gości, a burczące brzuszki będą szybciej nakarmione.
  Zerknij na menu online. Możesz szybciej złożyć zamówienie i upewnić się, że to co jest w karcie, faktycznie można tego dnia zamówić.
 • Zadzwoń. Dopytaj czy w restauracji są sztućce dla dzieci, krzesełka do karmienia i np. kącik zabaw dla dzieci? Najlepiej byłoby, gdyby były one w standardzie lokalu, ale nie wszędzie tak jest. Foteliki do karmienia są niewątpliwie ogromnym ułatwieniem. Jedzenie w wiercącym się ludkiem na kolanach potrafi dać w kość. Szczególnie, że zazwyczaj dzieci lądują na kolanach mamy :-(.
 • Jeżeli twoje dziecko mocno brudzi się przy jedzeniu w domu, zabierz do restauracji śliniaczek/fartuszek, wilgotne chusteczki a nawet ubranie na zmianę. To nic, że maluch się ubrudzi. Niech to nie zepsuje wam humorów!
 • Możecie awaryjnie zabrać z domu kredki i małą kolorowankę jeśli nie ma tego w restauracji. Umówcie się, że dziecko może rysować w oczekiwaniu na jedzenie oraz po posiłku. Nie w trakcie.

ZANIM ZŁOŻYCIE ZAMÓWIENIE

 • Sok owocowy może być dobrą alternatywą dla napojów słodzonych cukrem. Jednak nadal soki są bardzo bogate w cukier. Zamawiając sok zapytaj, czy można go rozcieńczyć wodą niegazowaną. Alternatywnie, trzymaj się zwykłej wody lub mleka, aby obniżyć spożycie cukru.
 • Jeśli menu dla dzieci oferuje tylko smażone w głębokim tłuszczu potrawy (frytki, nuggetsy, kotlety w panierce itp), które są przede wszystkim bogate w tłuszcz i słony smak, zapytaj, czy restauracja może utworzyć porcję dla dziecka z wybranego przez was dania dla dorosłych.
 • Zrównoważona dieta jest bardzo ważna dla wspierania rozwoju dzieci – spróbuj wybrać posiłek, który zawiera wszystkie główne grupy żywności czyli białka, tłuszcze i węglowodany.
 • Zadawaj pytania. Twój kelner powinien być w stanie opowiedzieć, skąd pochodzą mięso, ryby, mleko i jajka z menu, czy są one ekologiczne i czy jedzenie zostało świeżo przygotowane na miejscu.
 • Jeśli Twoje dziecko ma alergię pokarmową, zawsze o tym informuj przed złożeniem zamówienia. Nawet jeśli jadłeś obiad w tej samej restauracji i zamówiłeś to samo danie wcześniej, zawsze wspomnij o uczuleniu swojego dziecka, ponieważ przepisy na potrawy mogą się zmienić.
 • Jeśli brzuszki głośno burczą, poproś o drobną przekąskę, np. warzywa, która zajmie głodne dzieci, dopóki posiłek nie nadejdzie.

PODCZAS POSIŁKU

 • Poproś o dodatkowy talerz, aby szybciej schłodzić jedzenie, krojąc na mniejsze kawałki.
 • Zachęć dzieci do spróbowania innych potraw i poznania nowych smaków. A może zamówcie kilka różnych dań, którymi podzielicie się między sobą, aby każdy mógł spróbować różnych smaków?
 • Jedzenie poza domem może być ekscytującą okazją dla dzieci do spróbowania nowych potraw, szczególnie gdy wszyscy inni też je lubią.
 • Włącz swoje dziecko do rozmów podczas posiłku – jedzenie poza domem jest wspaniałym doświadczeniem towarzyskim, a radość będzie pochodzić zarówno z dzielenia się doświadczeniem jak z jedzeniem.
 • Świeże owoce to zawsze najbardziej pożywna opcja deserowa. Jednak czasami specjalne okazje wymagają wyjątkowego poczęstunku. W takim przypadku można wybrać bardziej wyrafinowane desery w menu dla dzieci. Jeśli nie ma żadnych opcji dziecięcych, poproś o połowę deseru dla dorosłego, zamiast zamawiać deser pełnowymiarowy.
 • Nie używaj smartfonów ani tabletów do uspokajania swojego ruchliwego dziecka. Nie po to poszliście razem na posiłek i siedzicie razem przy stole aby na siebie nie patrzeć. Oglądanie bajek przy posiłkach, nie ważne czy w domu czy w restauracji sprawia, że dziecko nie koncentruje się na jedzeniu. Zazwyczaj w ogóle przestaje wtedy jeść i jest karmione przez rodziców, którzy podtykają mu jedzenie, gdy samo świetnie by sobie z tym poradziło. Zasiadanie razem do stołu to wyjątkowy czas na budowanie relacji, rozmowy, kształtowanie manier. To też pochłanianie jedzenia różnymi zmysłami: smaku, zapachu, wzroku. Gdy przygotowujesz wspólny posiłek w domu oczekujesz na wspólną rozmowę, na to, że ktoś cię pochwali za dobre jedzenie a nie na to, że każdy zasiądzie ze swoim smartfonem i nawet nie zawiąże się rozmowa.

Mam nadzieję, że te pomysły pomogą ci w miłym przeżyciu rodzinnego wyjścia do restauracji. Pozytywne doświadczenia żywieniowe od najmłodszych lat mogą naprawdę przyczynić się do umiłowania jedzenia, które może trwać całe życie.

Jeżeli macie swoje sprawdzone sposoby na to, aby opanować sytuację i miło spędzić czas w restauracji z dziećmi to podzielcie się nimi w komentarzach. Twoje dobre, sprawdzone triki w takich sytuacjach bardzo nam pomogą! 🙂

 

 

Leave a Comment