LADING

szybka konfitura z żurawiny

Zapachniało u nas magicznie Świętami Bożego Narodzenia! Chociaż mamy dopiero listopad, ta szybka konfitura z żurawiny z cynamonem i sokiem z pomarańczy sprawiła, że nasze nosy mówiły, że to już 24 grudnia! 

Za oknem ostatnio tylko wieje i leje. Szkoda, że nie możemy się nacieszyć piękną, kolorową jesienią. W dodatku w domu mam samych kaszlaków, piętrzące się stosy chusteczek do nosa i coraz to nowe porcje syropu z czarnego bzu. Nic dziwnego, że zaczyna się myśleć o Świętach Bożego Narodzenia bo to bardzo przyjemna myśl. Oprócz całego czaru Świąt, wielkiej radości i nadziei jakie one dają jest jeszcze jedna przyjemna rzecz z nimi związana: wydłuża się dzień. To jest to na co bardzo czekam każdej zimy i co toku przypominamy sobie powiedzenie mojej Babci: „na Boże Narodzenie jak na kurze stąpienie a na Nowy Rok jak na barani skok”. Mowa tu oczywiście o tym jak bardzo lub raczej jak niewiele w tym okresie zaczyna przybywać dnia.

Zrozumiałe jest to, że gdy w rondlu w naszej kuchni powstawała ta szybka konfitura z żurawiny, zapachniało i te wszystkie wspomnienia wróciły. I też myśli o ukochanej Babci której już z nami nie ma.

Jeśli nie robiliście wcześniej konfitury w domu to szybka konfitura z żurawiny jest bardzo dobrym przepisem aby zacząć. Jest niezwykle wdzięczna w swej prostocie i bardzo, bardzo smakowita. Nie powstydziłaby się jej sama Martha Stewart!

 

szybka konfitura z żurawiny
 
Przepis na 1 słoik konfitury ok 300 g
Składniki
  • 250 g świeżej żurawiny
  • sok z 1 pomarańczy
  • Skórka z ½ pomarańczy
  • 100 g ksylitolu
  • ½ łyżeczki cynamonu
  • ½ łyżeczki ekstraktu waniliowego
Przygotowanie
  1. Wszystkie składniki umieszczamy w rondlu, gotujemy na wolnym ogniu około 10 minut aż żurawina zacznie pękać ale nie będzie się jeszcze całkiem rozpadać. Co chwilę mieszamy, konfitura będzie gęstniała.
  2. Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonego słoika.

 

 

 

Leave a Comment

: