Ta sałatka śledziowa z burakami jest bardzo prosta w przygotowaniu a zapewnia eksplozję wszystkich ulubionych smaków świątecznych plus stanowi ozdobę stołu. Zróbmy ją razem w te Święta!
To znowu ta pora roku kiedy do porannej kawy dodaję sobie szczyptę przyprawy do piernika. I do owsianki. Czy wiecie o czym mówię? To też czas, kiedy piekę dużo więcej ciasteczek niż przez resztę roku, piję gorącą czekoladę i jem rzeczy, których poza sezonem świątecznym właściwie nie ruszam. Uważam, że nie jest to okres wybitnie sałatkowy. Jedną z tych rzeczy jaką lubię jest na Święta są śledzie i przyznam, że jak już sobie tych śledzi pojem to mi wystarczy na cały rok.
Moje dzieci bardzo lubią audiobooki Astrid Lindgren czytane przez Edytę Jungowską. W Dzieciach z Bullerbyn jest jedne fragment kiedy całe Bullerbyn jedzie na Boże Narodzenie do do cioci Jeny. Ciocia Jeny słynie z tego, że robi sałatkę śledziową, której dzieci nie znoszą i jadąc saniami dzieciaki grożą rodzicom -„jak dostaniemy sałatkę śledziową to wracamy do domu!” Ciekawa jestem co było w sałatce śledziowej cioci Jeny bo przyznam nieskromnie, że ja za tą sałatką śledziową z burakami przepadam :-). Buraki są tu dobrze przyprawione cebulą, solą, pieprzem, octem jabłkowym i odrobiną oleju i stanowią świetny, słodki kontrast dla słonych śledzi, których intensywny smak jest nieco łagodzony przez ziemniaki, groszek i jabłko. Całość tworzy harmonijną kompozycję różnych smaków, dlatego serdecznie polecam, jeżeli szukacie pomysłu na świąteczną sałatkę lub na to jak ciekawie podać śledzie.
- 5 średnich buraków, upieczonych bądź ugotowanych w mundurkach
- ½ białej cebuli
- 1 łyżka oleju
- 1 łyżka octu winnego lub jabłkowego lub ew, więcej do smaku
- sól/pieprz
- 4 filety śledziowe
- 3-4 ugotowane ziemniaki
- 2 ogórki kiszone
- 1 jabłko
- ½ puszki groszku
- 1 czubata łyżka majonezu
- 2 łyżki jogurtu greckiego
- pieprz do smaku
- Buraki obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Szatkujemy cebulę i dodajemy do buraków razem z octem, olejem, solą i pieprzem. Dobrze mieszamy, Odstawiamy na bok.
- Śledzia namaczamy przez 20 minut w wodzie. Ziemniaki, ogórka i jabłko kroimy w drobną kostkę, wrzucamy do miski. Dodajemy pokrojonego w kostkę śledzia, groszek. W szklance mieszamy jogurt z majonezem. Dodajemy do mieszanki śledziowej i mieszamy. Próbujemy i doprawiamy do smaku.
- Na półmisku układamy naprzemiennie pasek sałatki składającej się z buraków i śledzi.
- Podajemy na zimno.

Na Sylwestra jak najbardziej!
wygląda pięknie, smakuje pewnie też. Może na Sylwestra?
Czekam na werdykt 😉
Oj, kusisz…chyba wypróbuję.
Zdjęcia jak zwykłe rewolucja ??