LADING

puree ziemniaczano-brokułowe

Puree ziemniaczano-brokułowe to recycling w kuchni w zdrowym wydaniu. Plus subtelne przemycanie warzyw w apetycznym, zielonym kolorze!

puree ziemniaczano-brokułowe

Pamiętam jak dziś wykłady z żywienia człowieka zdrowego na WUM, kiedy jedna pani profesor bardzo usilnie próbowała nas nauczyć, że dobra dieta to nie tylko doskonale zbilansowane składniki odżywcze. Mówiła, że dietetyk powinien pamiętać o atrakcyjności posiłku także pod względem kolorystycznym. Ciekawe co pani Joanna powiedziałaby na temat mojego bloga?

Wszyscy zgodzimy się, że jemy oczami. Na tym bazują blogi kulinarne w tym niezliczone konta instagramowe z cudownie wystylizowanym jedzeniem. Różnorodność barw w naszym pożywieniu to jednak nie tylko radość dla oczu. To przede wszystkim gwarancja dostarczania różnorodnych składników odżywczych. Jak wiemy różne kolory warzyw świadczą o obecności innych mikroskładników.

Dlatego, jeżeli zamiast ziemniaków można podać na obiad puree ziemniaczano-brokułowe i oprócz intensywnego zielonego koloru mieć dawkę witamin z grupy B, witamin A, C, wapnia, żelaza oraz magnezu to po prostu świetnie! Nie wspomnę już o recyclingu w kuchni.

puree ziemniaczano-brokułowe

Szukasz przepisów z pomysłami jak włączyć zielone warzywa do diety? Zobacz te:

 

Jeżeli miałabym podać tutaj bardzo szczegółowy przepis na to puree z brokułami to pewnie miałabym trochę kłopotu. Proporcje nie są tutaj stałe. Trochę zależy ile mam akurat ugotowanych brokułów i ziemniaków w lodówce. Mniej więcej jest to 50:50. Brokuły i ziemniaki rozdrabniam widelcem w dużej płaskiej misce lub wrzucam na chwilę do robota na pulsacyjne rozdrabnianie. Trzeba uważać, aby nie zrobić zielonej, wodnistej brei. Dlatego warzywa powinny być dobrze odsączone (zwłaszcza brokuły) i rozdrobnione tylko na tyle aby się dobrze łączyły.

Jeżeli mamy brokuły, które były ugotowane naprawdę al dente, wtedy można dodać 1 łyżkę jogurtu greckiego dla sklejenia masy. Puree oczywiście podajemy na ciepło. Ja bardzo lubię doprawić je solą morską, płatkami chilli i startym parmezanem.

puree ziemniaczano-brokułowe

Składniki  

  • 300 g ugotowanych ziemniaków
  • 300 g ugotowanych brokułów raczej na miękko

dodatki

  • 1 łyżka jogurtu greckiego
  • sól/pieprz
  • 1/2 łyżeczki płatków chilli
  • 1 łyżka startego parmezanu
  • 1 ząbek czosnku wyciśnięty

Instrukcja

  • Ugotowane warzywa rozdrabniamy widelcem np. na desce do krojenia lub pulsacyjnie w robocie kuchennym. Uwaga aby nie zrobiła się zupa dla niemowlaka. Rozdrabniamy tylko do momentu aż się warzywa dobrze połączą.
  • W zależności od tego czy brokuły były ugotowane al dente czy nie oraz jaki mamy gatunek ziemniaków, dodajemy 1 łyżkę jogurtu greckiego lub nie.
  • Przyprawiamy czosnkiem, solą, pieprzem. Dekorujemy płatkami chilli oraz parmezanem. Serwujemy na ciepło z dowolnymi dodatkami.

puree ziemniaczano-brokułowe

 

 

 

Leave a Comment