LADING

pszenny chleb do kanapek

Chlebem trzeba się dzielić i ja dzielę się dziś w wami przepisem na ten pszenny chleb do kanapek bo jest prosty, smaczny i doskonały do kanapek i tostów. 

Chlebem trzeba się dzielić i ja dzielę się dziś w wami na ten pszenny chleb do kanapek bo jest prosty, smaczny i doskonały do kanapek i tostów

Gdy czekałam aż się upiecze nie przypuszczałam, że będzie taki dobry. Wyrósł pięknie, był doskonale sprężysty i zwarty aby zrobić niego kanapki (i tosty!). Bardzo dobrze się kroił (po wystudzeniu) i smakował. Zajadaliśmy go też do zupy <3. Zdecydowany faworyt moich dzieci!

Dodam, że nie jestem mistrzem wypieku chleba. Owszem pieczemy w domu chleb, średnio raz w tygodniu ale zdecydowanie preferuję szybkie przepisy, w których nie ma skomplikowanego wyrastania w koszykach chlebowych ani używania zakwasów (chyba, że ktoś mnie zakwasem poczęstuje). Chleb na zakwasie piekę może raz, dwa razy w roku.

Ten przepis lubię ponieważ jest łatwy, efekt mnie całkowicie zadowala ( i moich domowników też) i nie ma w nim żadnych sztuczek, podchwytliwych momentów ani „a teraz się módl, żeby ciasto wyrosło bo jak nie to klapa”.
Jeśli szukacie przepisu na prosty pszenny chleb, z którego udadzą się też pycha tosty (zarówno te z tostera jak i opiekacza) to proszę – wychodzą wam naprzeciw!

pszenny chleb do kanapek
 
przepis na dwie keksówki o wymiarach 23x13 cm lub 25x11 cm
Składniki
  • 1 kg mąki pszennej
  • 3 łyżeczki soli
  • 100 g roztopionego masła
  • 1 łyżeczka miodu
  • 25 g świeżych drożdży
  • 500 ml mleka o temperaturze pokojowej ( ja użyłam sojowego, ale krowie będzie tak samo dobre)
  • 300 ml bardzo ciepłej wody
  • 1 duże jajko, roztrzepane widelcem
opcjonalnie
  • 1 łyżka octu - dzięki temu chleb będzie bardziej wilgotny
Przygotowanie
  1. Drożdże rozprowadzamy z wodą, mlekiem i miodem (oraz jeśli używamy - octem). Odstawiamy na około 15 minut aż w zaczynie pojawią się na powierzchni bąbelki fermentacji
  2. Do dużej miski wsypujemy mąkę, sól. Wlewamy zaczyn, następnie masło i jajko. Wszystko bardzo dobrze mieszamy aż powstanie gładka kula. Można użyć robota kuchennego z końcówką w kształcie haka do wyrabiania ciasta.
  3. Wyrobione, gładkie ciasto umieszczamy w czystej misce, przykrywamy wilgotną ściereczką i pozostawiamy na około 1,5 godziny.
  4. Wyrośnięte ciasto dzielimy pomiędzy dwie keksówki (wysmarowane olejem i wysypane mąką, bądź wyłożone pergaminem do pieczenia). Obie keksówki przykrywamy ponownie wilgotną ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Chleb wyrośnie sporo ponad foremki.
  5. Wyrośnięty chleb smarujemy mlekiem z olejem, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 230 stopni na poziom drugi od dołu, grzałka z góry i z dołu. Pieczemy przez 15 minut.
  6. Następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze około 30 minut.
  7. Po upieczeniu (skórka będzie złocisto-karmelowa) pozostawiamy chleb w wyłączonym piekarniku około 5 minut.
  8. Studzimy na kratce.

chleb pszenny do kanapek

 

 

(1) Comment

Leave a Comment

: