LADING

prosta sałatka jarzynowa

Absolutnie sztandarowy polski przepis. Każda Polka ma swoją wersję tej sałatki i mimo to każdy ją rozróżni pośród tylu innych dań. Ja też mam swoją wersję – super prostą i bardzo smaczną!

Poznajecie ją? ?

Trzyy-czteeeryyy: sałatka jarzynowa! Każdy przedszkolak w Polsce wie co to za danie. I każdy obywatel 30+ był na niej wychowywany przez swoją mamę ? (Mamo macham ci łapką! ?).

Moje najwcześniejsze wspomnienia związane z tą sałatką kojarzą mi się np. z tym, że szło się do kogoś do domu gdzie częstowano sałatką jarzynową i ku mojemu zdumieniu – nie smakowała ona jak ta mamina. Znacie to uczucie, że zawsze porównywało się jedzenie z tym domowym? Pomidorówka, rosół, szarlotka, spaghetti i sałatka jarzynowa i wiele wiele innych. Może też mieliście podobnie jak ja – jak coś nie smakowało tak jak w domu to trochę podpadało pod fałszywą nutę: groszek w sałatce jarzynowej? Co to za pomysł!

Teraz mam zupełnie inne podejście do takich spraw. Jak ktoś jest kreatywny w kuchni – super, proszę bardzo, chętnie się czegoś dowiem, nauczę, poznam. Przykładowo: nie tak dawno jadłam sałatkę caprese tyle, że zamiast pomidorów były smażone plastry brzoskwinii. Ja teraz: ?! Ja 25 lat temu: ?.

Jeżeli jeszcze nie macie dość, ta prosta sałatka jarzynowa, nasza odwieczna towarzyszka wszystkich Świąt i imprez uśmiecha się dziś do was w mojej odsłonie. Jest delikatna w smaku: trochę słodka od marchewek i jabłek, trochę kwaśna od ogórków kiszonych i trochę słona. Znajdziecie w niej udaną równowagę wszystkich smaków i taki nienarzucający się charakter. Prosta sałatka jarzynowa na wasze stoły jako doskonała przystawka – po raz kolejny ale pewnie nieco inaczej ?.


prosta sałatka jarzynowa
 
Składniki
 • 3 ugotowane marchewki
 • 1 ugotowana pietruszka
 • ¼ ugotowanego średniego selera korzeniowego
 • 2 ogórki kiszone obrane ze skórki
 • 3 jajka na twardo
 • 1 słodkie jabłko
 • 1 łyżka jogurtu
 • 1 łyżka majonezu (lub mniej)
 • sól/pieprz do smaku
Przygotowanie
 1. Wszystkie warzywa, jajka oraz jabłko kroimy starannie na drobną kostkę. Do krojenia jajek używam "jajcarni" z Kingsajz, krojąc jajko 3 razy układając tak aby na koniec powstała kostka.
 2. Mieszamy jogurt z majonezem i przyprawami, polewamy nim pokrojone składniki.
 3. Wszystko razem mieszamy i ew. doprawiamy do smaku.
 4. Przechowujemy w szklanym naczyniu w lodówce do 2 dni.
Wskazówki
Dokładną ilość poszczególnych składników sałatki zdarza mi się zmieniać w zależności co akurat mam pod ręką. Nie trzeba bardzo sztywno trzymać proporcji aby sałatka była smaczna.

 

 

 

Leave a Comment

: