LADING

owsiano-truskawkowa krajanka

Owsiano-truskawkowa krajanka to pyszny deser, którym będziesz się chciał podzielić z bliskimi. Nie zawiera cukru a używając płatki owsiane bezglutenowe, możemy krajanką poczęstować dosłownie wszystkich! Bardzo łatwa do przygotowania ale i efektowna. No a najlepsze są te truskawki!

Owsiano-truskawkowa krajanka

Czy w waszej pamięci z dzieciństwa również wałęsa się wspomnienie kanapek z dżemem truskawkowym? Zagłębmy się w to: kanapek z dżemem babcinym, ze słodką chałką i masłem //ze szczyptą soli//?? – Gaaahhh! Teraz biała mąka jest wszędzie na cenzurowanym //a przecież my – karmieni w ten sposób – jakoś żyjemy i mamy się dobrze// a poza tym jest źródłem niemodnego i nigdzie nie chcianego glutenu. #dystans. Porzućmy jednak na moment te wszystkie hałaśliwe myśli o tym, czego nie powinniśmy jeść aby być uznanym za świadomych i dbających o siebie ludzi.

Truskawki. TRUSKAWKI!

Pod cudownie wypieczoną kruszonką. Na orzechowo-owsianym spodzie. Spód zwarty, lekko żujący a na nim nasz świeżo uduszony dżem z truskawek. PLUS bardzo ważne odkrycie! Czy wiecie, że weganie jedzą karmel? Wiem to od nie tak dawna, kiedy publikowałam przepis na solony karmel daktylowy w zeszłym roku. W tym przepisie też wykorzystujemy coś na wzór karmelu aby połączyć suche składniki spodu i kruszonki krajanki.

Owsiano-truskawkowa krajanka

Owsiano-truskawkowa krajanka

owsiano-truskawkowa krajanka
 
przepis na kwadratową foremkę 23x23 cm
Składniki
 • 2 filiżanki uduszonych truskawek (ja użyłam mrożonych). To jest około 600 g mrożonych truskawek.
 • 2 filiżanki pestek słonecznika
 • 3 filiżanki płatków owsianych (użyj bezglutenowych aby były dobre dla alergika)
 • ⅓ łyżeczki soli
 • 15 świeżych daktyli lub 150 ml gęstego syropu z daktyli
 • 2 pełne łyżki oleju kokosowego
 • 2 łyżki masła orzechowego lub masła z pestek słonecznika
Przygotowanie
 1. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni.
 2. Formę wykładamy papierem do pieczenia i wierzch papieru smarujemy cienko olejem.
 3. W rondelku umieszczamy truskawki i dusimy pod przykryciem aż zgęstnieją i powstanie dżem (możliwe, że na początku będzie trzeba dodać kilka łyżek wody, zanim truskawki puszczą sok).
 4. W robocie kuchennym rozdrabniamy płatki owsiane, pestki słonecznika oraz sól, aż otrzymamy grudkowatą mąkę.
 5. Daktyle rozdrabniamy na syrop w blenderze z dodatkiem 100 ml wody. W niewielkim rondelku topimy olej kokosowy, masło orzechowe i syrop z daktyli. Gdy masa "karmelowa" będzie już dokładnie roztopiona i wymieszana, wlewamy ją do suchych składników, mieszamy w robocie.
 6. Powstanie twarda, dosyć kleista masa. Odkładamy około filiżanki masy na kruszonkę na wierzch. Masę wykładamy do formy, zaczynając od środka i łyżką ugniatamy aby rozprowadzić ją po całym dnie.
 7. Pierwszą warstwę krajanki zapiekamy w piekarniku przez 10 minut.
 8. Na upieczony spód wykładamy "dżem" truskawkowy, posypujemy równomiernie kruszonką i ponownie wkładamy do piekarnika na około 15-20 minut.
 9. Krajanka nie zmieni swojego koloru pod wpływem pieczenia, dlatego tym się nie sugeruj decydując czy wyjmować ją z piekarnika.
 10. Po upieczeniu, krajankę studzimy zupełnie i wkładamy do lodówki na około 2 godziny. Przechowujemy w lodówce.

Owsiano-truskawkowa krajanka

 

Leave a Comment

: