Dietetyk rodzinny

oliwa z ziołami i czosnkiem

Oliwa z ziołami i czosnkiem to bardzo prosta, jednocześnie smakowita przekąska, którą polubią wszyscy twoi goście. Zaserwuj ją gdy musisz jeszcze podziałać w kuchni a nie chcesz aby siedzieli głodni 🙂

 

Goście pukają do drzwi a jeszcze nic nie gotowe? Z jednej strony się cieszysz, że już są a z drugiej strony ogarnia cię panika, że to już ta godzina. Sałatki jeszcze nie przygotowane, dipy jeszcze trzeba zmiksować, poobierać warzywa i pokroić w słupki.
Każdy z nas znalazł się w takiej sytuacji (ja to prawie zawsze!) i to jest nieco stresujące. Bo gdy goście przychodzą to chciałoby się ich podjąć po królewsku albo przynajmniej być jako tako gotowym. Czasami jednak to się nie udaje i już.

Wtedy warto mieć w zanadrzu sprawdzony sposób na zajęcie gości i zyskaniu trochę czasu na dokończenie ostatnich dań.

Pierwszy raz, oliwę z ziołami i czosnkiem, jadłam w restauracji St Antonio w Warszawie. Bardzo mi zasmakowała i była serwowana jako przystawka, gdy czekaliśmy na nasze zamówienie. Choć obsługa restauracji nie chciała zdradzić jaki jest ich przepis na tą oliwę, już wiele razy robiliśmy ją w domu. W St Antonio serwowana była w taki sposób, że na spodku leżały zioła i przyprawy i kelner przychodził z oliwą, polewał nią zioła. W ten sposób „ożywiał” wszystkie przyprawy i przystawka była gotowa. To też jest dobry sposób na zaoszczędzenie czasu. Warto mieć taką mieszankę przygotowaną w zamkniętym słoiku. Gdy goście zapukają do drzwi, wystarczy wyłożyć na talerzyk kilka łyżeczek, polać oliwą i pokroić pieczywo. I gotowe!

Oliwa z ziołami i czosnkiem jest oczywiście popularną przystawką pochodzącą z kuchni włoskiej ♥. W zasadzie wersji ziołowej oliwy jest bez liku i tego warto się trzymać. Moja propozycja w dzisiejszym przepisie może być śmiało modyfikowana i każdy z was może stworzyć swoją niepowtarzalną oliwę.

oliwa z ziołami i czosnkiem

Porcje 4

Składniki  

  • 150 ml oliwy z oliwek extra virgin
  • ½ łyżeczki płatków chilli
  • ½ łyżeczki świeżego tymianku
  • ½ łyżeczki suszonego rozmarynu
  • ½ łyżeczki suszonej bazylii
  • ½ łyżeczki suszonego oregano
  • kilka ziaren świeżego kolorowego pieprzu lub świeżo zmielony pieprz
  • ¾ łyżeczki soli morskiej
  • 2 ząbki świeżo wyciśniętego czosnku* jeżeli używamy świeży czosnek, trzeba go dodać tuż przed podaniem
  • wybrany chleb** do maczania w oliwie.

Instrukcja

  • Wszystkie suche składniki mieszamy dokładnie ze sobą. Jeżeli przygotowujemy mieszankę na zapas, nie dodajemy świeżego czosnku. Czosnek wyciskamy tuż przed serwowaniem.
  • Wykładamy 3-4 łyżeczki mieszanki ziół i przypraw na płaski talerzyk, polewamy oliwą.
  • Serwujemy z pieczywem.

Wskazówki

* świeży czosnek może pod wpływem ciepła i wilgoci zacząć fermentować. Dlatego warto go dodać dopiero tuż przed podaniem oliwy. To też zapobiegnie wietrzeniu olejków eterycznych z czosnku, które są źródłem jego aromatu.
** pieczywo, które doskonale nada się do maczania w oliwie to klasyczna bagietka, ciabatta, pita, wszelkie chleby mieszane a zwłaszcza rustykalne. Takie które da się porwać, mają chrupiącą skórkę oraz bardzo miękki, dziurawy miąższ.
Suchą mieszankę ziół do oliwy można przechowywać wiele tygodni, pod warunkiem, że będzie ona w zamkniętym słoiku.

 

Exit mobile version