LADING

naturalny domowy izotonik

Upały wystawiają nas na próbę, ale oprócz oczywistego dyskomfortu związanego z duchotą, upalne dni mogą być dla nas niebezpieczne. Musimy bardzo dbać o dobre nawodnienie organizmu, lepiej w te dni mniej zjeść ale pić trzeba.

Napoje izotoniczne są bardzo dobrym sposobem na wyrównywanie deficytu wody i elektrolitów związanych z nadmiernym poceniem. Tyle, że skład izotoników (wszystkich „ejdów” oraz innych) sklepowych może szkodzić naszemu zdrowiu. Wiele produktów izotonicznych zawiera substancje rakotwórcze, powodujące nadciśnienie a nawet nadpobudliwość. Jest to duża dawka sztucznych substancji, które nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Na szczęście przygotowanie napoju izotonicznego w domu to żaden problem co zaraz wam udowodnię:

Baza wyjściowa napoju:
Do bazy można zastosować albo wodę mineralną bądź wodę kokosową. Woda kokosowa zawiera do 13 razy więcej potasu oraz 2 razy więcej sodu niż izotoniki sklepowe. Słowem jest ona doskonałym i naturalnym źródłem elektrolitów.

naturalny domowy izotonik
 
Składniki
  • 3 szklanki wody kokosowej
  • 1 szklanka wody mineralnej
  • ⅙ płaskiej łyżeczki soli morskiej
  • ½ szklanki wyciśniętego soku z cytryny bądź limony
  • szklanka soku z wybranych owoców: pomarańcza, kiwi, arbuz, truskawki, wiśnie itp, plus ew. te owoce do podania.
Przygotowanie
  1. Napój przelewamy do dzbanka i przechowujemy w lodówce najlepiej z tyłu w najchłodniejszym miejscu, nawet do kilku dni.
  2. Domowy izotonik nadaje się doskonale na trening, wycieczkę czy jako napój orzeźwiający. Można go podawać z kostkami lodu oraz listkami mięty.

Leave a Comment

: