LADING

mini tartinki z serkiem i owocami

Mini tartinki z serkiem i owocami to błyskawiczna przekąska zarówno na leniwe popołudnie, bądź gdy przyjdą goście. Wystarczy, że masz arkusz ciasta francuskiego, serek kremowy bądź ricottę i kolorowe owoce. 

Takie rzeczy dzieją się u nas w kuchni, gdy mamy ochotę na nieco fantazyjną przekąskę/podwieczorek. W tym przekąskę, którą przygotujemy w niecałe 30 minut i nie będzie po niej góry zmywania. To, że tartinki są kolorowo owocowe sprawia, że lubimy je jeszcze bardziej. Do przygotowania 15 tartinek wykorzystałam 300 g świeżego, nie mrożonego ciasta francuskiego, około 400 g niesłodzonego serka kremowego na sernik //takiego z kubełka//, nieco ekstraktu waniliowego oraz po filiżance owoców. Jeśli lubicie nieco więcej słodyczy, możecie nieco dosłodzić serek dodając stewię bądź ksylitol czy erytrol.

Ten przepis bardzo dobrze sprawdzi się także z innymi owocami, tak jak np. maliny, kiwi, mango, jeżyny czy agrest.

Ważna wskazówka odnośnie pieczenia ciasta francuskiego: tak jak wspomniałam na 15 tartinek, wykorzystałam 300 g arkusz ciasta francuskiego, którego już dodatkowo nie rozwałkowywałam. Podzieliłam je nożem na 15 kwadratowych porcji i umieściłam na dużej blaszce do pieczenia wyłożonej pergaminem. Każdy kwadracik nacięłam delikatnie tworząc kwadrat około 0,5 cm od brzegu ciasta. Otrzymałam w każdym z 15 kwadracików ramkę. Wewnątrz każdej ramki, wbiłam kilka razy widelec. Za chwilę wytłumaczę, jakie znaczenie ma ten zabieg. Kwadraciki piekłam w 200 stopniach przez około 5-7 minut, bądź do momentu aż się zezłociły. Po upieczeniu wyjęłam blachę i pozostawiłam kwadraciki z ciasta francuskiego do wystygnięcia. Następnie używając palca, delikatnie wgniotłam ciasto wewnątrz każdej ramki i wyjęłam to co się ukruszyło. Dzięki temu otrzymałam zagłębienia w cieście: ⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇

Do powstałych „studzienek” wkładałam serek, dzięki czemu nie spływał po bokach tartinek i same tartinki dobrze się prezentowały.

mini tartinki z serkiem i owocami
 
Przepis na 15 tartinek
Składniki
 • 300 g świeżego ciasta francuskiego
 • 400 g serka kremowego na sernik bez cukru
 • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
 • wybrany słodzik //opcjonalnie//
 • po filiżance pokrojonych, kolorowych owoców
Przygotowanie
 1. Ciasto francuskie rozwijamy rulonu na pergaminie, w którym było zawinięte i dzielimy je na 15 porcji. Przekładamy podzielone ciasto na dużą blachę do pieczenia wyłożoną dużym arkuszem pergaminu, zachowując 1 cm odstępy między poszczególnymi porcjami ciasta.
 2. Ciasto nacinamy delikatnie nożem, tworząc wewnątrz każdego kwadracika ramkę około 0,5 cm od brzegu ciasta. Wewnątrz ramki, nakłuwamy ciasto widelcem. Kwadraciki z ciasta francuskiego pieczemy w 200 stopniach przez 5-7 minut lub aż będą złociste i urosną.
 3. Po upieczeniu, studzimy francuskie kwadraciki a następnie delikatnie naciskamy na wybrzuszone, upieczone ciasto wewnątrz ramek. Będzie się kruszyło i to co się ukruszy wyjmujemy. Otrzymujemy tymsamym wewnątrz każdego kwadracika "studzienkę" na serek.
 4. W czasie kiedy spody tartinek się pieką, mieszamy w misce serek, wanilię i wybrany słodzik. Nakładamy po łyżeczce serka do każdej studzienki.
 5. Na wierzchu serka układamy wybrane owoce pokrojone w plasterki.

 

 

(1) Comment

 • Justyna
  15 czerwca, 2017 at 7:14 pm

  Świetny pomysł na szybki deser 🙂

Leave a Comment

: