LADING

limoncello

Limoncello czyli oryginalny, włoski likier cytrynowy wymaga tylko 3 składników. Może być świetnym prezentem, dodatkiem do deserów. Można go użyć do nasączania biszkoptów, polewania lodów, dodać do ciast, lub do namaczania bakalii.

limoncello

Ileż to razy wyciskając sok z cytryny do sałatki, wyrzucamy pozostałą skórkę? Nie myślcie sobie – sama tak robię. Od dziś postanawiam w całości zużywać ten fantastyczny owoc. Skórka i sok. Jak to zrobić? Przygotowując hurtowe ilości limoncello na przykład 🙂

Pomyślcie tylko. Każda sałatka, każdy makaron i te wszystkie wyciśnięte cytryny i wyrzucone skórki. Od dziś zamienią się w pyszny likier cytrynowy. OK. Teraz zapytacie „a co ja zrobię z taką ilością likieru cytrynowego?”. To będzie słuszne pytanie, zwłaszcza, jeżeli ktoś używa raczej dużo cytryn na co dzień.

Po pierwsze zyskasz szacun na dzielni za robienie własnego alkoholu. 😆😆😆 Uwierzcie mi – kto serwuje własnoręcznie przygotowany alkohol wzbudza podziw.

Po drugie kilka butelek limoncello w domu/piwnicy to doskonały pomysł na prezent prawie na każdą okazję. W dodatku prezent DIY – efekt wow rośnie.

Po trzecie nie ma nic lepszego do przygotowania lodów sorbetowych niż alkohol. Owoce, z których robi się sorbety zawierają bardzo dużo wody, która w niskiej temperaturze zamarza na kość. Dodajcie trochę alkoholu i wasze lody będą się dawać kulkować jak marzenie.

Po czwarte, piąte itp: namaczanie biszkoptów, rodzynek i innych suszonych owoców, dodatek do tiramisu, wszelkich deserów na zimno jest po prostu lepsze gdy ma się pod ręką domowy likier limoncello.

Próbowałeś już mojego 3-składnikowego likieru kawowego?

limoncello

Jeszcze nie wiesz czy to dla ciebie?

No dobrze Agnieszka już prawie mnie przekonałaś powie ktoś. Ale to przygotowania domowego alkoholu na pewno trzeba mieć jakiś skomplikowany sprzęt, jakiś gąsior czy coś i nie lada umiejętności. A ja na to powiem nie i nie. Jedyne co musisz mieć to … czas.

Jak to czas? Likier cytrynowy powstaje na bazie macerowanych w alkoholu skórek cytryny i to czas wykonuje za nas całą pracę. Wystarczy obrać skórkę, zalać 95% alkoholem i czekać. Tydzień. A jeżeli to możliwe to nawet 2 tygodnie. W tym czasie cała esencja cytrynowego smaku i aromatu przeniknie do alkoholu.

Czy alkohol nie będzie gorzki? – Nie, nie będzie ponieważ do likieru wykorzystujemy tylko skórkę, bez białych błonek. Cytryny najlepiej obrać obieraczką do warzyw. No i oczywiście najlepiej użyć do tego celu ekologicznych cytryn z wiadomego względu. Zdjęcie poniżej może okazać się pomocne:

limoncello

Aromatyzowany alkohol rozcieńczamy później w odpowiednich proporcjach wodą z cukrem i likier gotowy. Jeżeli chcesz, możesz wydrukować na papierze samoprzylepnym, przygotowane przeze mnie etykiety.

Przeczytajcie przepis aby uzyskać szczegółowe wskazówki:

limoncello

Limoncello czyli oryginalny, włoski likier cytrynowy wymaga tylko 3 składników. Może być świetnym prezentem, dodatkiem do deserów. Można go użyć do nasączania biszkoptów, polewania lodów, dodać do ciast, lub do namaczania bakalii.
Czas gotowania 20 minuty
7 dni
Czas przygotowania całego przepisu 7 dni 20 minuty
Porcje 1 litra
Autorka Agnieszka
Potrzebne przyrządy
  • duży słoik z nakrętką

Składniki  

  • 5 cytryn ekologicznych czyli takich nie pokrytych środkami grzybobójczymi
  • 250 ml alkoholu 95%
  • 300 g cukru
  • 750 ml wody

Instrukcja

  • Cytryny obieramy ze skórki obieraczką do warzyw, umieszczamy w słoiku z nakrętką razem z alkoholem. Pozostawiamy w chłodnym miejscu na 7 do 14 dni.
  • Kiedy alkohol będzie gotowy (przyjmie intensywnie żółty kolor) przygotowujemy resztę składników. Rozpuszczamy cukier w wodzie. Skórkę odcedzamy na sicie oddzielając ją od alkoholu. Skórkę wyrzucamy. Mieszamy wodę z cukrem oraz cytrynowy alkohol, bardzo dokładnie.
  • Nalewamy do czystych butelek, zakręcamy i przechowujemy w dość chłodnym miejscu o stabilnej temperaturze.

limoncello

 

 

 

(1) Comment

Leave a Comment