Smakowity kruchy schab w sosie własnym to sprawdzony przepis na obiad dla całej rodziny. Nie wymaga żadnych składników oprócz schabu i kilku przypraw. Wypróbuj w najbliższym czasie i nakarm wszystkim czymś ekstra.
Kto powiedział, że schab nadaje się tylko do klepania kotletów bądź pieczeni ze śliwką? W tej wersji schab jest kruchy, że rozpada się przy próbie nadziania go na widelec. Dzięki dodatkowi przypraw, sos jest bardzo aromatyczny i świetnie nadaje się do podania z ziemniakami, kaszą, kopytkami czy makaronem.
Jak uzyskać kruche mięso?
- Użyj mięsa o temperaturze pokojowej. Mięso, które jest zimne (było wiele godzin w lodówce) i jest poddawane działaniu wysokiej temperatury – twardnieje ze względu na szok termiczny. Ogólnie jest to dobra zasada przy obróbce wszelkiego rodzaju mięsa – wyjmijmy mięso z lodówki na 2-3 godziny przed przystąpieniem do pracy.
- Wytrzyj surowe mięso suchym ręcznikiem. Bardzo często kupujemy mięso pakowane próżniowo. Ma ono tendencję do puszczania wody. Wodnista otoczka wokół mięsa powoduje, że na patelni, mięso zamiast smażyć, gotuje się. Dlatego wycieramy je ręcznikiem papierowym. Zwłaszcza, że w tym przepisie mocno przyrumienione mięso jest podstawą do ciemnobrązowego sosu.
- Mocno przyrumień mięso. Tak jak wspomniałam, odpowiednie podsmażenie kawałków schabu jest kluczowe, w tworzeniu pysznego sosu. Brzegi powinny być ciemnobrązowe co później zaowocuje ciemnobrązowym sosem.
- Odrobina cierpliwości. Mięso, które będzie się gotowało dłużej ale w niższej temperaturze, zawsze będzie bardziej kruche i miękkie od tego gotowanego na dużym ogniu i krótko. Trochę jak z rosołem. Kruche mięso nie może gotowca się jak szalone. Poza tym dłuższy czas gotowania oznacza, że mięso będzie miało więcej czasu na przegryzienie się z przyprawami.
Oto jak wygląda kruchy schab w sosie własnym przygotowany według powyższych wskazówek:
kruchy schab w sosie własnym
Smakowity kruchy schab w sosie własnym to sprawdzony przepis na obiad dla całej rodziny. Nie wymaga żadnych składników oprócz schabu i kilku przypraw. Wypróbuj w najbliższym czasie i nakarm wszystkim czymś ekstra.
Składniki
- mąka pszenna [1 łyżka]
- 1 kg schabu bez kości
- 2 łyżki oleju rzepakowego/oliwy
- 3 szt liście laurowe
- 4 szt ziela angielskiego
- 4 ząbki czosnku
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1 gałązka świeżego rozmarynu bądź 1/2 łyżeczki suszonego
- 3 gałązki świeżego tymianku bądź 1/2 łyżeczki suszonego
- 4 szt suszonych pomidorów w oleju posiekanych na paski
Instrukcja
- Schab oczyszczamy z srebrnych błonek i tłustych części. Mięso kroimy w plastry jak na kotlety, następnie każdy "kotlet" jeszcze na 3 kawałki. Tak przygotowane mięso osuszamy ręcznikiem papierowym i przyprawiamy solą i pieprzem.
- Smażymy schab na rozgrzanym oleju/oliwie przez 2-3 minuty z każdej strony, aż mięso się dokładnie zetnie. W międzyczasie obieramy ząbki czosnku (można przecisnąć przez praskę).
- Dodajemy ziele angielskie, listki laurowe, zioła, czosnek i suszone pomidory do mięsa. Smażymy na średnim ogniu, aż mięso będzie mocno zarumienione (im mocniej zarumienione mięso, tym ciemniejszy, bogatszy będzie sos).
- Mięso zalewamy gotującą się wodą tak, aby całe mięso było zanurzone i dusimy na wolnym ogniu pod uchyloną przykrywką przez przynajmniej 2 godziny. Od czasu do czasu można zamieszać i w razie potrzeby dolewamy odrobinę wody.
- W osobnej miseczce rozrabiamy łyżkę mąki z 1/2 szklanki zimnej wody i stopniowo dodajemy do mięsa. Zmniejszamy ogień i wlewamy rozrobioną mąkę cienką stróżką, cały czas mieszając rózga lub trzepaczką. Następnie zwiększamy ogień na średni i gotujemy aż sos zgęstnieje.