LADING

konfitura z pomarańczy

Konfitura z pomarańczy to mój ulubiony słodki dodatek do kanapek. Można ją dodać do herbaty, wypieków, naleśników albo zjadać prosto ze słoja!

konfitura z pomarańczy

Sezon na cytrusy nadal trwa i to bardzo dobry powód aby celebrować te przepyszne owoce. Czy wiecie dlaczego warto jeść cytrusy zimą? Nie tylko dlatego, że są skarbnicą składników mineralnych i witamin, ale tez dlatego, że zimą przyjeżdżają do naszego kraju z półkuli północnej, często z krajów europejskich takich jak Hiszpania, Portugalia. To oznacza, że od zbioru do znalezienia się na naszych stołach upływa zaledwie kilka dni. Latem trwa to nawet od 2 do 3 tygodni ponieważ wtedy cytrusy wędrują do nas z najczęściej z Ameryki Południowej albo Azji.

konfitura z pomarańczy

Podsyłam moją rozmowę z Pytania na Śniadanie właśnie o cytrusach:

Pomijając wszelkie zdrowotne benefity, cytrusy są po prostu pyszne. Skórka z cytryny czy pomarańczy potrafi zupełnie zmienić smak potrawy.

cytrynowa babka piaskowa

 

 

 

 

syrop cytrynowy

 

 

 

 

cytrynowa ice tea

 

 

 

 

Udało mi się stworzyć przepis, który nie wymaga używania cukru. Konfitura z pomarańczy swoją konsystencję i smak zawdzięcza pektynom zawartym w pomarańczy. Wydobywamy je poprzez długie gotowanie.

Co jest absolutnie najważniejsze przy przygotowywaniu konfitury z pomarańczy:

  • bardzo dokładnie wyszorowane skórki owocu przed obraniem płynem do zmywania naczyń oraz szorstką gąbką/szczotką. Ten krok pozwala na usunięcie oleistych grzybobójczych środków, które potrafią wywołać u człowieka silne odczyny alergiczne.
  • staranne wyfiletowanie pomarańczy, pozbycie się białych błonek przy miąższu, tak samo jak wycięcie białych błonek spod skórki. Pominięcie tego kroku spowoduje, że nasza konfitura będzie gorzka.

konfitura z pomarańczy

konfitura z pomarańczy

przepis na około 500 g konfitury

Składniki  

  • 6 szt pomarańczy
  • 1 szt cytryny sok z cytryny
  • 5 łyżek ksylitolu

Instrukcja

  • Pomarańcze bardzo dokładnie szorujemy szorstką gąbką i płynem do mycia naczyń. Obieramy ze skóry, wycinamy wszelkie kawałki białej błony ze skóry. Oczyszczoną skórkę kroimy w drobną kostkę, sparzamy i odsączamy.
  • Miąższ owoców filetujemy, co oznacza pozbycie się wszystkich białych błonek. Do przepisu wykorzystujemy jedynie soczysty miąższ. Miąższ koimy na kawałki.
  • Miąższ umieszczamy w rondelku i gotujemy. Co jakiś czas mieszamy ew. podlewamy woda jeżeli dużo płynu wyparuje. Ja gotuję miąższ około 45-60 minut. To zależy ile pomarańczy użyłam w przepisie. Skórkę dodaje na ostatnie 15 minut gotowania.
  • Konfiturę przechowujemy w lodówce w szklanym słoiku do tygodnia, chociaż u nas nigdy tyle nie stoi 🙂

możliwe dodatki

  • wanilia, goździki, chilli

 

(1) Comment

Leave a Comment