LADING

konfitura śliwkowa

Jednoskładnikowa konfitura śliwkowa to nasz ulubiony jesienny dodatek do owsianek, naleśników i kanapek. Również to wyjadania paluchem ze słoika.

konfitura śliwkowa

Konfitura śliwkowa z polskich węgierek to doskonały sposób na szybkie przetwory pełne dobroczynnych, prozdrowotnych właściwości. Wszystkie śliwki mają podobne wartości odżywcze, ale różnią się ilością kalorii. Świeże śliwki mają około 46 kcal w 100 g. Średnia ilość węglowodanów w takiej porcji owoców wynosi od 12 do 14,6 g. Chociaż śliwki nie są bogate w witaminę C, dzięki jednoczesnej zawartości witaminy A i rzadko występującej w owocach witaminie E, uznawane są za cenne przeciwutleniacze.

Tym skuteczniejsze, że zawierają też tak ważne składniki mineralne jak potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Śliwki mają sporo witamin z grupy B, dlatego od wieków cieszą się opinią owoców wpływających kojąco na układ nerwowy i poprawiających samopoczucie. Działanie antyoksydacyjne wzmagają w śliwkach, szczególnie w ich ciemnych odmianach, polifenole, w tym katechiny i kwas chlorogenowy. Dzięki tym związkom dieta obfitująca w śliwki wpływa przeciwnowotworowo oraz przeciwmiażdżycowo.

 

Kiedy jednak robimy konfiturę śliwkową bardzo ważne jest to, czy miąższ łatwo oddziela się od pestki. Pestki zawierają bowiem trującą dla organizmu amigdalinę – związek, którego jednym ze składników jest kwas pruski. Bezpieczniejsze dla nas są więc owoce,w których pestka odchodzi łatwo.

Robiąc konfiturę miejmy na względzie, że objętość owoców zmniejszy się około 4-krotnie. Śliwki na początku puszczą dużo wody, będzie się miało wrażenie, że owoców jest nawet więcej niż było na początku. Potem będzie trzeba regularnie mieszać gęstniejąca konfiturę, ponieważ skórki bardzo łatwo się przypalają.

konfitura śliwkowa

Konfiturę gotujemy w garnku o grubym dnie, na wolnym ogniu. Aby uzyskać moja ulubioną, gęstą konsystencję konfitury, gotuję śliwki około 4 godziny. Do mieszania,. najlepsza w tym wypadku będzie drewniana łyżka, ponieważ dobrze podważa przywierające skórki nie rysując garnka.

Co jeszcze: do konfitury można dodać nieco cynamonu lub goździków, natomiast powiem szczerze, ja wolę śliwki bez dodatków.

konfitura śliwkowa

Porcje 1 kg konfitury

Składniki  

  • 4 kg śliwek węgierek

Instrukcja

  • Śliwki myjemy, kroimy na pół i wyjmujemy pestki.
  • Do garnka o grubym dnie wrzucamy śliwki i wlewamy ok 200 ml wody. Śliwki gotujemy na wolnym ogniu bez przykrycia.
  • Kiedy śliwki puszczą sok, będzie dużo pryskania i bulgotania - trzeba uważać aby się nie poparzyć przy mieszaniu. Do mieszania bardzo dobra jest drewniana łyżka.
  • Konfiturę mieszamy nie rzadziej niż raz na 15 minut, w zależności od tego jak grube jest dno garnka.
  • Gotowa konfiturę przechowujemy w słoiku z przykrywką w lodówce.

 

 

 

2 komentarze

Leave a Comment