LADING

koktajl malinowy z pyłkiem pszczelim

Koktajl malinowy z pyłkiem pszczelim, to bomba witaminowa. Pyłek pszczeli uważany jest przez wielu, za najbogatszy w składniki odżywcze produktu pochodzenia roślinnego.

 

Działanie pyłku jako leku i środka kosmetycznego było znane w starożytnym Egipcie oraz Rzymie. Współczesne badania nad składem pyłku oraz jego medycznym wykorzystaniem prowadzone były w wielu ośrodkach europejskich. Wyniki badań wykazały, że zawiera on ponad 200 różnorodnych związków. Stanowi między innymi nieocenione źródło białka – stanowi ono od 20 do 40 proc.

W pyłku pszczelim znajduje się ponadto 36 makro- i mikroelementów, między innymi wapń, żelazo, magnez, krzem, siarka, miedź, srebro, cynk, chrom, molibden. Na przykład wapnia (100 g pyłku zawiera 162 mg dobrze przyswajalnego wapnia) dostarcza więcej niż jogurt, białe serki, fasola, suszone morele czy orzechy pistacjowe. Jako dostawca żelaza może się równać z wątróbką, traktowaną jako najbogatsze źródło tego biopierwiastka. Stanowi także bogate źródło witamin rozpuszczalnych w wodzie i w tłuszczach. Zawiera na przykład więcej witaminy C niż jabłka, ziemniaki, kapusta, a także dużo witaminy B1, witaminy B2 oraz PP (uszczelniającej naczynia krwionośne i przeciwdziałającej ich pękaniu oraz tworzeniu się siniaków).

Dość ważnym zagadnieniem jest przyswajalność pyłku pszczelego. Jeśli spożywamy pyłek w postaci obnóży, jego przyswajalność może wynosić od kilku do niemal 100 procent. Przyswajalność zależy od przyrządzenia pyłku, który aby został przyswojony przez organizm w maksymalnej dawce przed spożyciem powinien być albo namoczony albo dokładnie zmielony.

koktajl malinowy z pyłkiem pszczelim
 
Przepis na 1-2 porcje
Składniki
  • 150 g makin, świeżych lub mrożonych
  • ½ mrożonego banana
  • 200 ml dowolnego mleka
  • 3 czubate łyżki jogurtu greckiego
  • 1 łyżeczka pyłku pszczelego
  • 2 łyżeczki płatków owsianych
do posypania
  • nasiona chia
  • nasiona sezamu
Przygotowanie
  1. Pyłek pszczeli rozdrabniamy w moździeżu. Składniki na koktajl umieszczamy w naczyniu blendera i dokładnie miksujemy. Podajemy od razu, posypujemy nasionami chia, sezamem i np. pyłkiem pszczelim.

 

 

 

Leave a Comment

: