Dietetyk rodzinny

jęczmienianka z owocami

PicsArt_08-02-08.49.59

Jeśli masz podwyższony poziom cholesterolu we krwi i starasz się go obniżyć bez użycia leków, sięgnij po jęczmień. Naukowcy z Departamentu Rolnictwa w Madison, w stanie Wisconsin USA odkryli, że jęczmień wykazuje podobne właściwości  obniżające poziom cholesterolu we krwi co znana substancja farmakologiczna: lowastyna. Naukowcy zaobserwowali, że im wyższy był poziom wyjściowy u  osób badanach, tym większy był jego spadek, po 6 tygodniach diety  bogatej w jęczmień. Eksperci są zgodni do tego, że im mniej przetworzony jęczmień tym większe jego prozdrowotne działanie. Dodatkowo Dr Walter Troll, autorytet w dziedzinie żywienia reprezentuje stanowisko wielu naukowców, mówiące o tym, że w jęczmieniu znajduje się szereg substancji o działaniu przeciwnowotworowym – inhibitory proteazy.

Jaka z płynie z tego dla nas nauka? Warto czasem zamienić owsiankę na jęczmieniankę. Aby działanie jęczmienia, miało działanie lecznicze, należałoby jeśli około 3 porcje produktów pełnoziarnistych  jęczmiennych, przez 6 tygodni. Jedna porcja kilka razy w tygodniu za to, może mieć korzystne działanie profilaktyczne.

Jak wkomponować jęczmień do swojego jadłospisu? Możesz przygotować sobie nocną jęczmieniankę wg tego prostego przepisu na 2 porcje:

jęczmienianka z owocami
 
Przepis na 2 porcje
Składniki
  • ½ szklanki płatków jęczmiennych
  • ½ szklanki mleka
  • 200 g jogurtu naturalnego, np. greckiego
  • 2 łyżeczki ksylitolu
Przygotowanie
  1. Powyższe składniki dobrze wymieszać i wstawić na noc do lodówki. Następnie rano tuż po wstaniu wyjąć jęczmieniankę z lodówki aby nabrała temperatury pokojowej. Następnie udekorować owocami np: plastrami nektarynki, borówkami i pestkami granatu.
3.5.3226

Przepisy na pyszne owsianki do wypróbowania:

⇐ nocna owsianka ze śliwkami
⇐ nocna kremowa owsianka
⇐ nocna owsianka z mango
Exit mobile version