Kiedy już dokonasz tego heroicznego wyczynu i umyjesz lodówkę, ktoś powinien cię poklepać po plecach. Ale kiedy już wyrzucisz wszystkie przeterminowane sosy i wypucujesz na błysk wszystkie półki i szuflady, jak z głową pochować wszystkie produkty z powrotem do środka? Czy to w ogóle ma znaczenie gdzie położy się poszczególne rzeczy?
Najlepiej w tym momencie przyjrzeć się temu jak organizuje się przechowywanie żywności w profesjonalnych kuchniach np. w restauracjach. W takich miejscach przede wszystkim dba się o bezpieczeństwo żywności. Na czym polega zasada? Żywność w lodówkach układa się zgodnie z temperaturą jakiej musi zostać poddana aby nadawała się do jedzenia. I tak żywność, która nie potrzebuje obróbki cieplnej (półprodukty, resztki z posiłków, miękkie sery) kładzie się na najwyższych półkach ponieważ tam jest najcieplej. Stopniowo przesuwamy się w dół lodówki, na samym dole umiejscawiając surowe mięso ponieważ potrzebuje ono solidnej obróbki cieplnej zanim będzie się nadawało do zjedzenia. Najniższe partie lodówki są najchłodniejsze dlatego tam trzymamy produkty najmniej trwale.
Dokładne wskazówki
- Jajka – przechowuj tam gdzie temperatura jest najbardziej trwała, niezmienna czyli na środkowych półkach lodówki. Jajka najlepiej przechowywać w kartonowych pudełkach, w których były kupione. Nie przekładaj ich do plastikowych pojemników, które nieraz są dodawane do lodówek.
- Mleko – stawiamy je na niższych półkach ponieważ tam jest najchłodniej. Pamiętaj, ze mleko najlepiej przechowywać z tylu lodówki (jak najdalej od drzwi). Dzięki temu będzie w stabilnej temperaturze.
- Surowe, zapakowane mięso – są dwa rozsądne sposoby na przechowywanie mięsa w lodowce: można przeznaczyć na nie jedną szufladę, która jest na samym dole lodówki. Taką szufladę trzeba regularnie myć. Jeśli jednak uznasz, ze szuflada potrzebna jest ci do przechowywania czegoś innego, przełóż mięso do szczelnego (np. plastikowego) pojemnika, który nie przecieka i postaw mięso na najniższej polce nad szufladami.
- Warzywa – dłużej pozostaną świeże gdy będą miały dostęp do odrobiny wilgoci. Można przechowywać w opakowaniach, w których były kupione pod warunkiem, ze są to opakowania umożliwiające cyrkulacje powietrza np. z dziurkami. Warzywa nie musza być przechowywane na dole lodówki, można je ułożyć na wyższych polkach.
- Owoce – na pewno owoce nie powinny być przechowywane razem z warzywami, ponieważ nie lubią one wilgoci (wyższa zawartość cukru sprawia ze łatwiej się wtedy psują). Cytrusy można przechowywać bez opakowania ponieważ maja gruba skórkę.
Nie myj owoców i warzyw przed włożeniem ich do lodówki – zbyt duża wilgoć może powodować wzrost bakterii i pleśni
- Wędliny – niższe partie lodówki gdzie jest chłodniej
- Masło i miękkie sery – nie musza mieć bardzo niskiej temperatury, można je przechowywać na drzwiach. Sery typu brie bądź kozie przechowuj w pojemnikach próżniowych po otwarciu.
- Przyprawy, sosy – spokojnie mogą stać na drzwiach lodówki. Zawarta w nich sól oraz ocet działają jako naturalne konserwanty, dlatego nie psują się tak łatwo. Oliwa z oliwek oraz olej mogą stać w spiżarni, nie w lodowce, natomiast oleje z orzechów, sezamowy powinny być przechowywane w lodowce, np. na drzwiach
- Soki owocowe – jeśli są pasteryzowane, można je przechowywać na drzwiach lodówki. Jeśli są świeżo wyciskane, najlepiej im będzie na dolnej półce, tam gdzie jest chłodno.
Świetny artykuł.