LADING

jak radzić sobie z plamami na ubraniach dzieci

Lato jest takie relaksujące – lub byłoby tak, gdyby twoje dzieci przestały plamić każdą część garderoby, w której wyślesz je na zewnątrz. Na szczęście, z tym podręcznym poradnikiem jak radzić sobie z plamami na ubraniach dzieci, w mig wrócisz do popijania lemoniady!

jak radzić sobie z plamami na ubraniach dzieci

 

Ahh, letnie wakacje. Każdy w którymś momencie robi sobie przerwę – z wyjątkiem pralki. Chociaż jest mnóstwo powodów dla których kochamy lato, każdy rodzic z dzieckiem w wieku wystarczającym do trzymania loda na patyku lub noszenia białych tenisówek w parku wie, że to tylko kwestia czasu, kiedy sterta prania z pozornie niemożliwymi do usunięcia plamami zacznie się gromadzić w koszu na bieliznę i straszyć swoim rozmiarem. Zanim zrezygnowana/y kupisz dzieciom całkowicie czarne kombinezony (lub zamkniesz je w bańce), przeczytaj ten krótki poradnik jak radzić sobie z plamami u dzieci, który powstał dzięki informacji zdobytych na kanale YouTube – „Clean My Space” założonego przez Melissę Maker.

Aby odwiedzić jej kanał na youtube, kliknij TU.

Poniżej kilka wskazówek, jak pozbyć się plam po jedzeniu i nie tylko, z ubrań dzieci, które pomogły mi ocalić niejeden element garderoby. Mam nadzieję, że będą dla was pomocne.

 

Plamą zajmujemy się raz dwa

Szybka reakcja to moim zdaniem czynnik nr 1 w usuwaniu plam.  Ważne jest też aby zastosować na plamę odpowiedni środek. Temperatura prania/zapierania plamy jest też ważna. W niektórych przypadkach ciepło może pomóc usunąć plamę, ale w innych przypadkach ciepło może spowodować, że będzie ona trudniejsza do usunięcia. Czas, środek/detergent, temperatura to trzy ważne składniki naszej walki z plamą.

Melissa podkreśla, że „gdy plamy wysychają, ich skład chemiczny może się zmienić – co skutkuje silniejszymi interakcjami z tkaninami i utrudnia ich usuwanie. Dodaje, też, że „jeśli plama nie zejdzie całkowicie w praniu, należy ją ponownie wyprać i uwaga! Ważne aby nie wkładać niedopranej odzieży do suszarki. W przeciwnym razie „ciepło utrwali plamę, a w konsekwencji będzie już praktycznie niemożliwa do usunięcia.”

 

Jak radzić sobie z plamami gdy jesteśmy poza domem

Wszystkie powyższe rady są bardzo mądre jak się jest w domu i ma się całą szafkę wszelkich detergentów i odplamiaczy pod ręką. Co w sytuacji kiedy jesteśmy gdzieś w podróży, w plenerze, po prostu poza domem?
Rekomendacje są takie aby postarać się usunąć jak najwięcej plamiącej substancji z ubrania jak to możliwe. Jeżeli jesteś w pobliżu łazienki i masz dostęp do zwykłego mydła do rąk – możesz zaprać plamę w ten sposób. co tez zapobiegnie wysychaniu plamy. Przykład: plamy krwi należy spłukać szybko zimną wodą. Przydatne mogą okazać się chusteczki nawilżane, które każda mama ma prawie zawsze przy sobie. Ścieramy, zeskrobujemy, spłukujemy. Zwykłe mydło lub płyn do zmywania świetnie nadaje się do tłustych plam. Plamy oleju dobrze wywabia się zwykłym pudrem dla dzieci a podobno (tego nie próbowałam) lakier do włosów pomaga usunąć plamy atramentu.

Najlepszy zestaw do zwalczania plam, jaki warto mieć

Okazuje się, że zestaw ten jest bardzo podstawowy, tani i prawdopodobnie każdy ma jego elementy w domu:

  • płyn do naczyń
  • spiritus salicylowy
  • woda utleniona
  • szczoteczka do zębów

Do tego wszelkie odplamiacze, których potrzebujesz ze względu na specyficzną pracę. Przykład: jeżeli masz w domu kogoś, kto zajmuje się mechaniką samochodową, prawdopodobnie będziesz potrzebować odplamiacza do olejów samochodowych itp.

 

Jak radzić sobie z plamami na ubraniach dzieci z trawy, błota i soków owocowych

Letnie zajęcia a szczególnie te plenerowe prowadzą do „łapania” najbardziej uporczywych plam, w tym keczupu, świeżych owoców i trawy. Melissa twierdzi, że do każdej plamy należy podchodzić indywidualnie.

  • W przypadku plam z owoców lub soków owocowych jest to wyścig z czasem oraz utlenianiem się plamy, więc liczy się każda minuta. Ostrożnie usuwamy wszystkie ślady owoców (np. dżemy czy rozgniecione maliny czy jagody), a następnie jak najszybciej wkładamy ubranie pod zimną wodę (możesz również potrzeć plamę kostka lodu). Warto nałożyć wtedy odplamiacz w sztyfcie lub kulce (można kupić w Rossmannie), odłożyć poplamione ubranie na 30-60 minut, a następnie wyprać ubranie w zimnej wodzie (gorąca woda może spowodować utrwalenie plam z owoców!). Jeśli nadal plama jest widoczna, namaczamy ubranie przez noc w mieszaninie detergentu i wody (niektórzy również zalecają sok z cytryny lub ocet) i ponownie pierzemy rano.
  • W przypadku ciemnych plam z żywności (takich jak czekolada, ketchup i musztarda), Melissa mówi, aby osuszyć jak najwięcej plamy, a następnie wytrzeć/zetrzeć jak najwięcej plamiącej substancji. Następnie pierzemy odzież na zwyczajnym programie. Ja dla pewności używam czasami TEGO odplamiacza.
  • W przypadku trawy i błota, trzeba usunąć bród z odzieży na tyle na ile to jest możliwe, a następnie nałożyć na plamę, płyn do naczyń i trochę wetrzeć go w plamę. Następnie płuczemy plamę i pierzemy jak zwykle. Jeżeli plama jest uporczywa i polanie płynem do naczyń i potarcie nie pomaga, warto spróbować polanie plamy spirytusem salicylowym.
  • W przypadku plam potu, które są wynikiem reakcji chemicznej potu i aluminium zawartego w dezodorancie – nigdy ich nie wybielamy wybielacze: to może sprawić, że plamy będą jeszcze ciemniejsze i bardziej widoczne. Zamiast tego przygotowujemy pastę z równych części sody oczyszczonej oraz wody utlenionej. Pastę wcieramy palcem w miejsce z plamą, następnie spłukujemy zimną wodą (ciepła woda może utrwalić plamę). W razie potrzeby można plamę potraktować pastą kilkukrotnie.

 

Jak czyścić tramki/buty sportowe aby wyglądały na nowe

Zawsze warto zacząć od tego aby sprawdzić rekomendacje producenta, jak czyścić dane buty. Ogólnie nakładamy preparat czyszczący czystą gąbką czy ścierką i później go wycieramy. Preparat jaki w tej sytuacji się sprawdza to pasta z równych części sody oczyszczonej oraz płynu do naczyń. Powstałą pastą delikatnie wcieramy szczoteczką do zębów w pobrudzone miejsce (albo czyścimy całe buty) i wycieramy czystą ścierką. Buty typu trampki, tekstylne dobrze piorą się w pralce.

 

Czym wyczyścić tapicerkę wózka dziecięcego

Według mojego doświadczenia bardzo dobrze sprawdzają się klasyczne wilgotne chusteczki, które my rodzice używamy do wszystkiego. Ja dla przykładu używam ich do wycierania blatów w kuchni czy mebli. Używam i od razu wyrzucam gdy są zużyte. Może wy też macie takie spostrzeżenia, że nie ma rzeczy, które chusteczki wilgotne nie mogą wyczyścić.
Jeżeli tapicerka jest bardzo brudna a zwłaszcza pobrudzona tłustą substancją, warto potrzeć ją skrobią kukurydzianą i zostawić na 30 minut. Po 30 minutach można dodatkowo nałożyć na plamę ze skrobią porcję płynu do naczyń wielkości malutkiego paznokcia i ręki i wetrzeć szczoteczką do zębów. Następnie wszystko zetrzeć i spłukać letnią wodą. W razie potrzeby powtórzyć.

 

Czego nie robić, przy usuwaniu plam:

  • nie zaczynamy czyścić tkaniny przed usunięciem całej lub prawie całej brudzącej substancji. Przykład – jeżeli na koszulce pojawił się ketchup, staramy się jak najwięcej tego ketchupu usunąć z tkaniny zanim zaczniemy ją czyścić. Pominięcie tego kroku spowoduje, że rozprowadzimy brud po większej powierzchni tkaniny i nasz problem będzie jeszcze większy.
  • nie zwlekamy z przystąpieniem do działania. Zwłaszcza jeżeli chodzi o plamy trudne do usunięcia jak krew, soki owocowe, trawa czy czekolada. Zawsze dobrze jest od razu zaprać tkaninę zgodne z powyższymi wskazówkami.
  • nie wystawiamy plam na działanie słońca.
  • suszymy i pierzemy stroje kąpielowe na bieżąco. Gdy dużo przebywamy na basenie warto regularne prać stroje kąpielowe, ponieważ chlor ma to do siebie, że niszczy tkaniny. W połączeniu z tłustym kremem do opalania, woda basenowa, może znacznie uszkodzić/osłabić materiał, z którego wykonany kostium kąpielowy.

 

więcej przydatnych artykułów dla sprytnego rodzica takiego ja ty:

nietoksyczne środki czyszczące, które możesz przygotować w domu

 

 

 

 

z dzieckiem w restauracji – jak się przygotować

 

 

 

 


7 składników odżywczych mających pozytywny wpływ na zachowane dziecka

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment