LADING

#1 garnek żeliwny

foto_add-39023

Zacznę od tego, że do niedawna wcale nie miałam za dużego pojęcia co to jest garnek żeliwny (patelnia żeliwna brzmiała bardziej znajomo), więc jeśli wy nie wiecie nadal – nie przejmujcie się. Wszystko zmieniło się gdy, wertując niezliczone ilości blogów kulinarnych, których przeglądam na co dzień mnóstwo, natknęłam się na to naczynie. I potem znowu, znowu, ZNOWU. Stając w prawdzie przed sobą uznałam, że dotychczas żyłam w jakiejś kulinarnej ignorancji. Wszyscy blogerzy rozpisywali się jakie to jest wspaniałe uniwersalne naczynie, że zastępuje patelnie, garnek i naczynie żaroodporne itepe.

Dobrze. Uczę się czegoś nowego, nie zawsze jestem na fali ze wszystkimi rewelacjami (jak widać). Co by poznać zalety tegoż wychwalanego garnka, zakupiłam sobie jeden egzemplarz. Przyznam, że całkiem szybko poznałam walory tego naczynia, wyczarowującego pyszne dania.

Ale od początku. Co to jest garnek żeliwny i w jakim celu się go stosuje?

Garnek o grubych ściankach (wykonanych  z żeliwa a także ceramiki i gliny). W środku naczyń znajduje się bardzo wytrzymała na ścieranie powłoka nieprzywierająca, stworzona na bazie szklanej emulsji. Żeliwne garnki  są tak uniwersalne, że można w nich zarówno gotować, dusić, jak i piec, czy zapiekać potrawy w piekarniku. Z racji faktu, że naczynia z żeliwa zjawiskowo długo trzymają ciepło, doskonale nadają się do serwowania.

Czy garnki żeliwne są drogie?

Oczywiście można na rynku spotkać garnki w cenie od 1000 zł w górę, ale tego typu wydatki nie są konieczne szczególnie jak ktoś nie jest przekonany, czy taki garnek mu się w ogóle przyda). Ja swój garnek kupiłam za 150 zł i uważam, że to bardzo dobra cena za dobrą jakość. Nawet jeśli w przyszłości przyjdzie mi zostać mistrzem //ha ha ha// kuchni to pozostaje przy swoim garnku.

Co można przyrządzić w garnku żeliwnym:

  • duszone mięso – szczególnie wołowinę i wieprzowinę na krucho
  • chleb – dzięki żeliwnym ściankom udaje się w naczyniu uzyskać wysoką i stałą temperaturę, która jest idealna do wypieku chlebów
  • fasolkę po bretońsku, upieczoną wg tradycyjnych przepisów
  • sosy, garnek świetnie się nadaje do zagęszczania//odparowywania sosów, np sosu pomidorowego
  • konfitur i przetworów – bez obawy, że owoce się przypalą
  • zapiekanki: risotto, makaronowe, z ziemniakami, lasagne
  • pieczonego kurczaka w całości
  • rosół i wywary warzywne – mają głęboki  bardzo aromatyczny smak

kinghoff-garnek-zeliwny-24cm-4-l

Z pewnością niebawem umieszczę na blogu przepisy, w których wykorzystałam garnek żeliwny (choć przyznam, że ostatnio mam problem ze złapaniem dobrego światła dziennego dobrego do zdjęć, wychodząc z pracy po południu, ech uroki jesieni ???☔)

Wypróbuj również:

(1) Comment

Comments are closed here.