LADING

drzewko awokado

Jesz awokado? A co robisz z pestkami? Chodź pokażę ci jak wyhodować z niej własne drzewko awokado o dorodnych liściach i pięknym, głębokozielonym kolorze.

 

drzewko awokado

Jeżeli tak jak ja lubisz mieć różne rośliny w domu i masz zdecydowanie więcej doniczek niż na nie miejsca to przybijam ci właśnie wirtualną piątkę.

W domu jemy awokado, zwłaszcza z weekendową jajecznicą i owszem mamy tygodniowo 1-2 pestki awokado do rozgospodarowania. Odkąd moja córka przyniosła z przedszkola piękne, własnoręcznie wyhodowane drzewko awokado z jednej pestki, nie wyrzucam pestek do kosza.

Każda pestka jest przez nas ukorzeniania, potem wsadzamy ją do ziemi i rozdajemy po rodzinie i znajomych kiełkujące krzaczki awokado. W domu mamy około 7 sporych rozmiarów krzaczków/drzewek, które zgodnie ze informacjami za około 4 lata mogą dać pierwsze owoce. Chyba padnę, jak kiedyś zobaczę na moim drzewku małe awokado 🙃.

W tym poście opowiem krok po kroku jak z sukcesem wyhodować i pielęgnować drzewko z pestki awokado.

To naprawdę bardzo wdzięczny projekt DIY i z pewnością będzie bardzo satysfakcjonujący dla dzieci. Hodowanie własnej rośliny jest czymś super! Zwłaszcza, że etapy rośnięcia awokado są dość spektakularne i można je obserwować nieraz z dnia na dzień.

drzewko awokado

Na początku będziesz potrzebować pestkę awokado 🥑.

Krok po kroku, jak wyhodować drzewko awokado

1. Pestkę awokado osusz i wbij w nią 3 wykałaczki tak, aby pestkę można było włożyć do słoika z wodą ale aby pestka nie utonęła. Sprawdź aby pestkę włożyć „korzeniem” do dołu”. Poniższe zdjęcia pokazują jak właściwie wykonać ten krok:

drzewko awokado drzewko awokado

2. Następnie pestkę umieszczamy w słoiku tak aby, spód z korzeniem był zanurzony w wodzie. Wykałaczki będą opierać się o brzegi słoika i utrzymają pestkę na powierzchni. Dobrze jest bay pestka była w połowie lub 1/3 zanurzona w wodzie. Do kiełkowania pestek używam malutkich słoików po deserach jogurtowych. Co kilka dni będzie trzeba dolewać wody, bo pestka będzie „pić”.

drzewko awokado

3. Od włożenia pestki do wody do chwili pojawienia się korzenia może upłynąć od 2 do 6 tygodni. Nie ma złotej zasady kiedy powinno się to wydarzyć. Jednak w kiełkowaniu korzenia na pewno pomaga ustawienie pestki w dobrze nasłonecznionym oknie oraz upewnianie się, że pestka ma co „pić”. Kiedy pojawi się długi na kilka cm korzeń, możemy nadal trzymać pestkę w wodzie aż korzeń się trochę rozgałęzi. Zazwyczaj jest to kilka dni różnicy. Czasami jednocześnie z korzeniem rośnie łodyga co jest mega super!

drzewko awokado

4. Ukorzenioną pestkę wkładamy bardzo delikatnie do doniczki ze zwykła ziemią. Uwaga aby nie połamać delikatnych korzeni. Pestka może nieco wystawać nad ziemią aby łodyga miała możliwość łatwego rośnięcia i aby światło dobiegało do kiełkującej łodygi. Sadzonkę podlewamy średnio raz w tygodniu lub po wyschnięciu ziemi. Awokado nie lubi stać w mokrej ziemi. Jeżeli liście zaczną brązowieć na brzegach, znaczy, że sadzonka ma za dużo wody. Drzewko stawiamy w miejscu gdzie jest dużo słońca w ciągu dnia.

Po pojawieniu się łodygi zmiany w drzewku będą bardzo efektowne. Codziennie będą pojawiać się nowe zalążki liści lub liście. Wyrośnięte liście będą rosły do sporych rozmiarów. Zdrowa sadzonka ma lekko błyszczące, ciemnozielone liście i gładkich brzegach.

WSKAZÓWKA: jeżeli latem trzymasz sadzonki na balkonie, gdy pojawią się nocne przymrozki, schowaj krzaczki do domu. Awokado lubi ciepło.

PODPOWIEDŹ: własnoręcznie wyhodowana sadzonka awokado jest bardzo ciekawym pomysłem na nietuzinkowy prezent na każdą okazję!

drzewko awokado

Leave a Comment