LADING

domowy ekstrakt waniliowy

Domowy ekstrakt waniliowy to niezastąpiony element w każdej kuchni. Wymaga jedynie 2 składników i starcza na długo. Plus to świetny pomysł na prezent!

domowy ekstrakt waniliowy

Lubicie dostawać ręcznie wykonane prezenty? I to jeszcze takie, które naprawdę się przydają? To chyba moja ulubiona kategoria prezentów. Domowy ekstrakt waniliowy to oryginalny pomysł na prezent na przykład z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wymaga tylko 2 składników i jest tani, jeśli robimy większe ilości. Do tego domowy ekstrakt waniliowy wystarcza na dwa razy. Gdy ekstrakt się skończy wystarczy dolać drugą porcję wódki, poczekać aż ponownie nabierze ciemnokarmelowego koloru i można używać ponownie.

Jakie to dwa składniki?

 • laski wanilii – tu można wykorzystać dowolne laski waniliowe – ja akurat użyłam takie z Madagaskaru ale dobre będą też z Tahiti, Meksyku itp. Jeśli uda ci się dostać laski wanilii w promocyjnej cenie to super – warto kupić więcej. Skąd wiadomo, że laski wanilii są świeże? Są miękkie i łatwo dają się rozkroić.
 • wódka – dobra wiadomość – kupowanie drogiej wódki w tym przypadku nie ma sensu. Alkohol i tak przejmie cały aromat wanilii, więc nie ma co się przejmować. Niektórzy stosują do przygotowania domowego ekstraktu z wanilii też inny alkohol: bourbon czy brandy, natomiast moim zdaniem aromat akurat tych alkoholi jest zbyt mocno wyczuwalny i może zaburzać aromat wanilii. Trzymamy się wódki! 🙂

domowy ekstrakt waniliowy

domowy ekstrakt waniliowy

Aby ekstrakt był wystarczająco esencjonalny na 1 litr wódki potrzebne jest 16 lasek wanilii. Laski nacinamy wzdłuż. Po nacięciu laski, pokażą się drobniutkie czarne nasionka. Nie wyskrobujemy ich nożem, będzie im dobrze w środku laski. Następnie wkładamy laski do szklanego pojemnika (4 laski na każde 250 ml wódki) i zalewamy alkoholem.

domowy ekstrakt waniliowy

I teraz ostatnia część, która będzie się odbywała się już poza nami – czekanie aż wódka nasiąknie przepysznym waniliowym aromatem i nabierze mocnego ciemnokarmelowego koloru. Trwa to około 5-6 tygodni. Takiego jak na na tym zdjęciu poniżej. Jeśli chcesz przygotować ekstrakt waniliowy jako prezent ale nie jest za późno aby zdążył w pełni naciągnąć – nie przejmuj się. Zrób go mimo wszystko i daj osobie obdarowanej wskazówki kiedy można go używać. Do czego używać ekstrakt? Przede wszystkim do wypieków i słodkich dań takich jak naleśniki, racuchy, koktajle, desery. Podczas podgrzewania, alkohol wyparowuje, pozostawiając sam aromat wanilii. Można go wtedy podawać dzieciom.

 

domowy ekstrakt waniliowy
 
Przepis na 500 ml esktraktu
Składniki
 • 8 świeżych lasek wanilii
 • 500 ml wódki
Przygotowanie
 1. Laski wanilii nacinamy z jednej strony wzdłuż.
 2. Wkładamy na szklanego naczynia z nakrętką/przykrywką.
 3. Zalewamy wódką, potrząsamy i odstawiamy.
 4. Naczynie z naciągającym ekstraktem dobrze jest potrząsnąć raz na kilka dni.
 5. Ekstrakt jest w pełni gotowy po 6 tygodniach. Po zużyciu ekstraktu, można te same laski wanilii zalać kolejną porcją wódki i po kilku tygodniach używać ponownie.

 

 

 

3 komentarze

 • Joanna
  18 grudnia, 2017 at 3:35 pm

  Zawsze takiego używam. Super sprawa. Polecam wszystkim.

 • Zuza
  18 grudnia, 2017 at 12:40 pm

  świetna propozycja 🙂

Leave a Comment

: