LADING

domowe waniliowe masło migdałowe

Domowe WANILIOWE masło migdałowe jest jak marzenie i żadne sklepowe nie może się z nim równać. Nie myśl za długo, leć do sklepu po migdały i zajadaj z nami!

Domowe waniliowe masło migdałowe

Planowałam zrobić masło migdałowe już od kilku tygodni. Odpowiednio wcześniej kupiłam zapas migdałów (łuskane, niesolone, bez błonek = golutkie blade migdałki) i tak sobie one siedziały i czekały na TEN dzień kiedy wreszcie zaryzykuję życie robota kuchennego i zmiażdżę migdały na masło //albo migdały zmiażdżą robota//. Coś co nieco osłabiało mój optymizm //oprócz wymienionego powyżej// to huk miksowania orzechów i konieczność słuchana go przez pół godziny. ????

Co zrobić aby ułatwić sobie żmudne miksowanie twardych jak kamień migdałów?

Domowe waniliowe masło migdałowe

Prażymy je podpiekając na suchej patelni lub w piekarniku przez około 5 minut. Wtedy orzechy się nagrzewają i nagrzewa się tłuszcz w nich zawarty. Przy rozdrabnianiu w robocie, będzie się łatwiej wydostawał na zewnątrz => masło powstanie szybciej. Ale jeśli nie robiłeś jeszcze masła migdałowego wiedz, że migdały są dużo twardsze niż orzeszki ziemne lub nerkowce. W związku z tym trzeba je dłużej rozdrabniać. Ale da się.

Domowe waniliowe masło migdałowe

Skąd pomysł na waniliowe masło migdałowe? Bo jest pyszne! Oczywiście bardzo lubię // i najczęściej jem// solone masło orzechowe i to zdecydowanie bardziej niż to bez soli. W związku tym zachciało nam się odmiany i mamy masło migdałowe na słodko i to z wanilią //następne będzie z liofilizowanymi truskawkami//.

domowe waniliowe masło migdałowe
 
300 g masła
Dietetyk rodzinny:
Składniki
  • 300 migdałów obranych z łupin i brązowych błon
  • 1 łyżka oleju rzepakowego lub innego o łagodnym smaku
  • 1 łyżka ksylitolu
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Przygotowanie
  1. Migdały prażymy na suchej patelni bądź w piekarniku, aż zaczną wydzielać charakterytyczną woń piekącego się ciasta (około 5-7minut).
  2. Migdały umieszczamy w robocie kuchennym z ostrzem w kształcie litery S. Zaczynamy rozdrabnianie.
  3. Orzechy najpierw przybiorą postać grubych a potem drobnych okruchów.
  4. Poźniej w miarę rozdrabniania będą się tworzyć drobne, nietrwałe kulki i migdały zacznà oblepiać ścianki naczynia. Wtedy wyłączamy robot, zeskrobujemy migdały ze ścianek sylikonową łopatką i miksujemy dalej.
  5. Dodajemy olej, wanilię i ksylitol. Po około 15-20 minutach od przystąpienia do pracy, migdały zaczną się zbijać w kulkę (dodajemy wanilię). To jest strategiczny moment rozdrabniania bo po około 5 minutach kulka zamieni się w lepkie, płynne masło.

Domowe WANILIOWE masło migdałowe

 

 

(1) Comment

Leave a Comment

: