LADING

delikatny omlet na sałatce z pomidorów

Na nieco bardziej wyszukane śniadanie kiedy masz więcej niż 1 minutę na przygotowania: panie i panowie: delikatny omlet na sałatce z pomidorów!

Delikatny omlet na sałatce z pomidorów

Weekend to nie tylko czas kiedy można się wyspać (no, chyba, że mieszkasz z osobami w wieku jednocyfrowym) ale także porządnie zakosztować i zakochać się w slow food. To pojęcie kojarzy mi się z poprawnym celebrowaniem posiłków, niespiesznym przygotowywaniem sobotniego śniadania, spienieniem mleka do kawy i innych przyjemnościach. Slow food oznacza, że wybierając co ugotuję nie kieruję się tylko kryterium jak szybko postawię jedzenie na stole. Raczej przeciągając się w fotelu czy łóżku chwilę pomarzę i pomyślę na co mam apetyt.

Raz zamarzył mi się ten delikatny omlet na sałatce z pomidorów i powiem wam, że marzenia się spełniają ?.

Delikatny omlet na sałatce z pomidorów

Po pierwsze, te kolory ❤.

To danie wyglądałoby dużo mniej efektownie gdyby użyć pomidorów o tym samym rozmiarze i kolorze. Taka drobna zmiana a duży efekt. Tak samo w przypadku chilli: trzy kolory – czerwony, żółty, zielony. Dzięki temu danie zyskuje nowy wymiar. To jest to! Niech będzie ciekawie na talerzu.

Także powoli, bez pośpiechu (w końcu slow food ?) bierzemy się do pracy.

delikatny omlet na sałatce z pomidorów
 
2 porcje
Składniki
 • Kilka pomidorów różnych odmian, najlepiej o różnych kolorach i wielkościach
 • Kilka listków bazylii
 • 2 łyżki oliwy podzielone na 2 porcje + 1 łyżeczka do pomidorów
 • Sól morska
 • Pieprz
 • 6 jajek
 • 3 papryczki chilli przekrojone na pół wzdłuż, bez pestek i białej membrany (w ten sposób usuwamy źródło pikanterii a pozostawiamy smak)
 • Sok z ½ cytryny
Przygotowanie
 1. Pomidory kroimy na plastry i układamy naprzemiennie na półmisku.
 2. Delikatnie posypujemy zmieloną solą morską i skrapiamy oliwą.
 3. Kroimy chilli na bardzo drobną kosteczkę, łączymy w misce z sokiem cytryny, 1 łyżką oliwy. Odstawiamy.
 4. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oliwy. W tym czasie roztrzepujemy w misce jajka. Wylewamy je na patelnię i od razu zaczynamy mieszać sylikonową łopatką zgarniając jajka do środka. Tobimy tak to momentu aż jajka zaczną się ścinać na tyle, że przestaną rozlewać się po patelni i przybiorą zwartą postać. W ten sposób na spodzie będziemy mieć gładką warstwę omletową a na wierzchu przypominającą jajecznicę.
 5. Podnosimy patelnię z gazu, przechylamy patelnię ok 45 stopni do boku i pomagając sobie sylikonową szpatułką zawijamy jajka na omlet trochę tak jak naleśnik.
 6. Układamy omlet na sałatce z pomidorów i bardzo delikatnie rozkrajamy wzdłuż przez środek aby zrobić miejsce dla sosu chilli. Wlewamy do powstałej kieszonki łyżeczką sos razem z chilli.
 7. Cały omlet dekorujemy listkami bazylii, posypujemy solą i serwujemy od razu.

Ten przepis został zaadoptowaby z książki Jamiego Olivera Quick and easy

 

 

 

(1) Comment

Leave a Comment

: