LADING

delikatny omlet na sałatce z pomidorów

Na nieco bardziej wyszukane śniadanie kiedy masz więcej niż 1 minutę na przygotowania: panie i panowie: delikatny omlet na sałatce z pomidorów!

Delikatny omlet na sałatce z pomidorów

Weekend to nie tylko czas kiedy można się wyspać (no, chyba, że mieszkasz z osobami w wieku jednocyfrowym) ale także porządnie zakosztować i zakochać się w slow food. To pojęcie kojarzy mi się z poprawnym celebrowaniem posiłków, niespiesznym przygotowywaniem sobotniego śniadania, spienieniem mleka do kawy i innych przyjemnościach. Slow food oznacza, że wybierając co ugotuję nie kieruję się tylko kryterium jak szybko postawię jedzenie na stole. Raczej przeciągając się w fotelu czy łóżku chwilę pomarzę i pomyślę na co mam apetyt.

Raz zamarzył mi się ten delikatny omlet na sałatce z pomidorów i powiem wam, że marzenia się spełniają 😄.

Delikatny omlet na sałatce z pomidorów

Po pierwsze, te kolory ❤.

To danie wyglądałoby dużo mniej efektownie gdyby użyć pomidorów o tym samym rozmiarze i kolorze. Taka drobna zmiana a duży efekt. Tak samo w przypadku chilli: trzy kolory – czerwony, żółty, zielony. Dzięki temu danie zyskuje nowy wymiar. To jest to! Niech będzie ciekawie na talerzu.

Także powoli, bez pośpiechu (w końcu slow food 😂) bierzemy się do pracy.

delikatny omlet na sałatce z pomidorów
 
2 porcje
Składniki
 • Kilka pomidorów różnych odmian, najlepiej o różnych kolorach i wielkościach
 • Kilka listków bazylii
 • 2 łyżki oliwy podzielone na 2 porcje + 1 łyżeczka do pomidorów
 • Sól morska
 • Pieprz
 • 6 jajek
 • 3 papryczki chilli przekrojone na pół wzdłuż, bez pestek i białej membrany (w ten sposób usuwamy źródło pikanterii a pozostawiamy smak)
 • Sok z ½ cytryny
Przygotowanie
 1. Pomidory kroimy na plastry i układamy naprzemiennie na półmisku.
 2. Delikatnie posypujemy zmieloną solą morską i skrapiamy oliwą.
 3. Kroimy chilli na bardzo drobną kosteczkę, łączymy w misce z sokiem cytryny, 1 łyżką oliwy. Odstawiamy.
 4. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oliwy. W tym czasie roztrzepujemy w misce jajka. Wylewamy je na patelnię i od razu zaczynamy mieszać sylikonową łopatką zgarniając jajka do środka. Tobimy tak to momentu aż jajka zaczną się ścinać na tyle, że przestaną rozlewać się po patelni i przybiorą zwartą postać. W ten sposób na spodzie będziemy mieć gładką warstwę omletową a na wierzchu przypominającą jajecznicę.
 5. Podnosimy patelnię z gazu, przechylamy patelnię ok 45 stopni do boku i pomagając sobie sylikonową szpatułką zawijamy jajka na omlet trochę tak jak naleśnik.
 6. Układamy omlet na sałatce z pomidorów i bardzo delikatnie rozkrajamy wzdłuż przez środek aby zrobić miejsce dla sosu chilli. Wlewamy do powstałej kieszonki łyżeczką sos razem z chilli.
 7. Cały omlet dekorujemy listkami bazylii, posypujemy solą i serwujemy od razu.

Ten przepis został zaadoptowaby z książki Jamiego Olivera Quick and easy

 

 

 

Leave a Comment

:  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.