LADING

cytrynowa ice tea

Napój, który lubią i znają wszyscy. Teraz cytrynowa ice tea będzie mogła zagościć w waszych lodówkach i szklankach na dobre, przez całe lato!

 

cytrynowa ice tea

Wiem, że oficjalnie jeszcze nie lato ale powiem wam za czym tęsknię kiedy jest zima.  Za wieczorami na balkonie ?. Kiedy po długim upalnym dniu, gdy słońce już zajdzie i jest w zasadzie po zmroku ale nadal bardzo ciepło, mogę sobie wyjść na balkon, usiąść wygodnie i posłuchać jak wspaniale szumią drzewa. To są te małe chwile, które kojarzą mi się nierozerwalnie z latem. Bezpośrednio przed moim balkonem, znajduje się duży i rozłożysty kasztanowiec, brzoza oraz 3 mniejsze drzewa, których nie potrafię nazwać. Dzisiejszego wieczora wieje burzowy wiatr i wszystkie te drzewa bardzo przyjemnie szumią. Tańczące gałęzie wdzięcznie się uginają i patrzenie na nie sprawia, że od razu się odprężam. Na horyzoncie widać błyski letniej burzy.

Siedząc właśnie na moim balkonie piszę ten post i myślę jak przyroda zmienia się w ciągu jednego dnia. W południe w moje okna świeci gorące słońce aż muszę posługiwać się wiatrakiem aby przetrwać a wieczorem chłodek aż miło.

cytrynowa ice tea

Wrócę może do tego upalnego południa. Kiedy mówię, że w naszym mieszkaniu nie da się wtedy wytrzymać nie przesadzam. Żaluzje wszystkie pozasłaniane już od 12.00, drzwi na klatkę schodową nieraz otwieram, aby zrobić przeciąg, który oczywiście jest może wątłym i delikatnym powiewem … raz na godzinę.

Wtedy wyciągam z lodówki coś zimnego. Albo przygotowane poprzedniego wieczora lody albo coś orzeźwiającego do picia. Ostatnio obowiązkowo z kostkami lodu. Z duuuuuużą ilością lodu. A co można pić z lodem, co doskonale gasi pragnienie? Mrożoną herbatę. Cytrynowa ice tea z dodatkiem lodu i plasterków świeżej cytryny potrafi postawić na nogi gdy lato nie odpuszcza z temperaturami. Co też jest wspaniałe to to, że cytrynową ice tea można przygotować na zapas i przechowywać w lodówce przez 3 dni. Brzmi jak coś w sam raz dla mnie!

cytrynowa ice tea
 
Przepis na ok. 1,5 litra ice tea
Składniki
 • 4 torebek czarnej herbaty
 • 3 torebki zielonej herbaty
 • 2 cytryny
 • ⅓ szklanki ksylitolu bądź mniej lub więcej w zależności od stopnia słodkości jaki chcesz uzyskać
 • 1,5 litra wrzątku
 • kostki lodu
Przygotowanie
 1. Torebki herbaty przekładamy do dzbanka/garnka odpornego na wrzątek. Zalewamy około 1,3 litra wrzątku i parzymy około 6-8 minut. Ważne jest aby jak najmniej dotykać torebki i nie wyciskać ich przy wyjmowaniu. Wyciskanie torebek powoduje wydostawanie się gorzkich tannin do naparu.
 2. Wyjmujemy delikatnie torebki herbaty i pozostawiamy napar do wystygnięcia.
 3. W tym czasie wyciskamy sok z cytryn. Sok z cytryn mieszamy z ksylitolem i zalewamy 200 ml wrzątku i bardzo dobrze mieszamy.
 4. Gdy herbaciany napar wystygnie, przelewamy go przez bardzo drobne sitko aby pozbyć się osadu i kamienia z wody. Tak samo postępujemy z posłodzonym sokiem z cytryny.
 5. Wlewamy sok z cytryny z ksylitolem do sklarowanej herbaty. Wkładamy do lodówki.
 6. Podajemy z kostkami lodu i plasterkami cytryny.
Wskazówki
Aby przyspieszyć przygotowanie ice tea, torebki herbaciane zalewamy około 350 ml wrzątku. Resztę napoju uzupełniamy zimną wodą.

cytrynowa ice tea

 

 

Leave a Comment

: