LADING

cukier narkotykiem XXI wieku

Czy jesteś uzleżniony od cukru.

Czy można naprawdę być uzależnionym od cukru, tak jak od kofeiny, alkoholu, tytoniu, kokainy?

Nie tak dawno w The New York Times można było przeczytać wypowiedź dwóch specjalistów z zakresu układu krążenia: dr James J. DiNicolantonio i Sean C. Lucan, adiunkta z Albert Einstein School of Medicine, którzy podejmują temat cukru na nowo. W artykule „Sezon na cukier. Jest on wszędzie i uzależnia ” autorzy  piszą:” Cukier jest wciągający i nie mamy na myśli wciągający w ten sposób, że ludzie mówią o słodyczach. Mamy na myśli wciągający, dosłownie w taki sam sposób jak narkotyki czy inne środki odurzające. „

Autorzy wyjaśniają, że cukier pobudza szlaki mózgowe, może uzależniać  i powoduje apetyt/głód podobny do kokainy lub nikotyny. W artykule autorzy powołują się również na badania, w których szczury, mając możliwość wyboru między cukrem a kokainą, wybierały cukier. Co więcej, badania te również wskazywały, że w przypadku odstawienia cukru zwierzęta wykazywały szczególny rodzaj pobudzenia, niepokoju podobny do głodu narkotykowego.

Prawdziwe pytanie brzmi: czy cukier może uzależniać? Idąc dalej, czy jesteś uzależniony od cukru? Czy często pragniesz słodkich pokarmów? Czy słodkie produkty są Twoim sposobem na pocieszenie? Aby mieć jasność nie mówimy tutaj o cukrze, naturalnie występującym w owocach i warzywach.

Teraz postaraj się odpowiedzieć na poniższe pytania. Dadzą ci dobry ogląd na sprawę czy uzależnienie od cukru dotyczy także ciebie.

  1. Czy masz potrzebę jedzenia słodkich pokarmów?
  2. Czy trudno jest ci poprzestać na jednej porcji słodkich produktów?
  3. Czy czujesz zastrzyk energii, kiedy zjesz batonika lub inny słodki produkt?
  4. Czy Twój poziom energii spada po kilku godzinach od spożycia czegoś słodkiego, czekając na kolejny „zastrzyk”?
  5. Czy czujesz, że nie jesteś się w stanie skupić, czujesz pobudzenie lub zdenerwowanie kiedy ostawiasz słodkie produkty?

Jeśli odpowiedź na dwa lub trzy z powyższych pytań jest twierdząca, prawdopodobnie jesteś uzależniony od cukru.

Jak pozbyć się demona cukru?

To proste, aczkolwiek brzmieć może jak błędne koło: aby zmniejszyć łaknienie na cukier, trzeba go po prostu mniej jeść. Tak to działa. Spróbuj zastosować się do poniższych wskazówek przez tydzień i podejrzewam, że twoje łaknienie na cukier zmaleje. Jeśli uda ci się wytrwać bez cukru przez miesiąc, powinieneś się uwolnić od demona cukru na dobre, plus zrzucić kilka kilogramów.

  1. Czytaj dokładnie etykiety na opakowaniach żywności, szukaj dodatku cukru
  2. Usuń ze swojego menu słodkie desery/przekąski, zastępując je owocami. Owszem zawierają naturalny cukier, ale dzięki towarzystwu wody oraz błonnika pokarmowego, cukier występujący w owocach nie ma na nas takiego działania jak oczyszczony cukier.
  3. Zamiast słodkich przekąsek, zdecyduj się na owoc z dodatkiem produktu białkowego np. jogurtu naturalnego bądź twarogu.
  4. Komponuj swoje posiłki z wartościowego białka, warzyw, które są pełne błonnika i zdrowych tłuszczów (takich jakie występują w awokado czy oliwie z oliwek). Te trzy grupy produktów mają duże znaczenie w wytwarzaniu uczucia sytości, tym samym zmniejszają łaknienie na cukier.

I jeszcze jedno: Jeżeli nie zrezygnujesz całkowicie z przetworzonej żywności (co jest prawie niemożliwe do wykonania, nie przyrządzając wszystkich swoich posiłków od podstaw) nieuchronne jest to, że będziesz spożywać cukier, dodawany teraz nagminnie do żywności. Jest on naprawdę wszędzie: od ketchupu poprzez płatki śniadaniowe, jogurty owocowe  po pieczywo i wiele, wiele innych produktów. Jeśli zrezygnujesz z żywności, w której składzie znajdziesz dodatek cukru, tym efektywniej wyzwolisz się z uzależnienia od niego. Powodzenia!

Leave a Comment