LADING

blok czekoladowy z cieciorki

Rewolucyjny blok czekoladowy z cieciorki to zdrowa wersja znanego wszystkim deseru z PRL-u. Bez masła, bez cukru i mleka w proszku. Z łatwą opcją wegańską. Kompletny odlot!

blok czekoladowy z cieciorki

Postanowiłam zakończyć wakacje czymś bombowym na blogu!

Jakiś czas temu wymarzyłam sobie ten blok czekoladowy z cieciorki ponieważ wcześniej miałam już doświadczenie przygotowując z niej pyszne desery:

Połączenie cieciorki i czekolady uważam za małżeństwo doskonałe stąd odważyłam się potestować z czymś o większych rozmiarach niż batoniki czy kulki.

Jednak nie spodziewałam się tak fantastycznego efektu!

blok czekoladowy z cieciorki

Blok według tego przepisu wyszedł bardzo czekoladowy i wystarczająco zwięzły w konsystencji aby bez problemu dawać się kroić. Jednocześnie pozostawiony na jakiś czas w temperaturze pokojowej nie traci fasonu i nie rozpuszcza się. Dodatek herbatników był zabiegiem sentymentalnym (blok czekoladowy zazwyczaj zawiera je właśnie) natomiast można spokojnie zastąpić je orzechami i bakaliami.

W przepisie użyłam miodu, który zamieniając na syrop klonowy pozwala na przygotowanie 100% wegańskiego bloku!

Przepis od razu został „przetestowany” przez moich domowników, którzy jednogłośnie dali mu 10/10.

Cieszę się, że mogę podzielić się z wami przepisem na zdrową wersję tego wspaniałego deseru. Co prawda pochodzi on z czasów PRL-u natomiast do dziś pojawia się na naszych stołach. Od dziś będziecie mogli się delektować tym deserem bez obawy o skład!

blok czekoladowy z cieciorki

Blok czekoladowy z cieciorki

Rewolucyjny blok czekoladowy z cieciorki to zdrowa wersja znanego wszystkim deseru z PRL-u. Bez masła, bez cukru i mleka w proszku. Z łatwą opcją wegańską. Kompletny odlot!
Czas przygotowania 1 godzina
Schładzanie bloku 8 godziny
Czas przygotowania całego przepisu 9 godziny
Porcje 15

Składniki  

  • 800 g opłukanej i odsączonej cieciorki z puszki 2 puszki/słoiki
  • 200 g gorzkiej czekolady wegańskiej, jeżeli blok ma być 100% roślinny
  • 3 czubate łyżki masła orzechowego
  • 5-6 łyżek miodu lub syropu klonowego jeżeli blok ma być 100% roślinny
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 4-5 łyżek gorzkiego kakao
  • ok. 10 szt herbatników wegańskich, jeżeli blok ma być 100% roślinny

do dekoracji

  • wiórki kokosowe, pokruszone pistacje

Instrukcja

Przygotowanie cieciorki

  • Cieciorkę z puszki/słoika o masie netto ok 800g dobrze płuczemy i odsączamy. Następnie każde ziarenko obieramy z przezroczystej błonki. Jest to czasochłonne (zajmie to około 45 minut) natomiast kluczowe aby masa była jednorodna i gładka. Te błonki są wbrew pozorom twarde i nie rozdrabniają się dobrze. Warto na to poświęcić czas! Kiedy cieciorka będzie już całkowicie obrana, rozdrabniamy ją w robocie kuchennym na coś a'la mokra mąkę. Im lepiej cieciorka będzie rozdrobniona tym gładszym będzie blok.

Przygotowanie emulsji czekoladowej

  • W żaroodpornym naczyniu o pojemności około 750 ml rozpuszczamy czekoladę, masło orzechowe i miód. Ja zazwyczaj robię to w mikrofalówce. Mieszamy te 3 składniki bardzo dobrze aż powstanie gładka emulsja. Dodajemy ekstrakt waniliowy. Wlewamy czekoladową emulsję do naczynia robota, gdzie znajduje się rozdrobniona cieciorka. Wszystko razem miksujemy aż powstanie gęsta czekoladowa masa. W następnym kroku dodajemy kakao i jeszcze raz mieszamy.
    Na koniec przekładamy wszystko do dużej miski do mieszania i rozdrabniamy herbatniki do wielkości około 1x1 cm mieszamy w masą czekoladową używając łyżki bądź szpatułki sylikonowej.

Formowanie bloku

  • Tu możliwości jest kilka.
    1. Można przełożyć masę do wyłożonej pergaminem keksówki przyciskając ją do dna aby nie powstały żadne pęcherzyki z powietrzem. Wtedy blok przyjmie trapezową formę keksówki.
    2. Wyłożyć masę na arkusz pergaminu do pieczenia i uformować kształt wałka zawijając ścisło masę jak cukierek.

Studzenie i dekoracja

  • Blok powinien spędzić w lodówce około 8 godzin aby stężał i nabrał odpowiedniej twardości. Po tym czasie blok będzie się dawał dowolnie kroić. Ja lubię dekorować blok wiórkami kokosowymi i pokruszonymi pistacjami.
  • Blok przechowujemy zawinięty w pergamin lub folię w lodówce do 7 dni.

blok czekoladowy z cieciorki

 

 

2 komentarze

  • Agnieszka
    Agnieszka
    10 stycznia, 2023 at 10:41 am

    Super! Na zdrowie!

  • Kamila
    9 stycznia, 2023 at 8:14 pm

    Blok jest pyszny. Smakował nawet mojemu mężowi😉.

Leave a Comment