LADING

dieta a zachowanie dziecka

 

Żyjemy w społeczeństwie, które rozmawia bez końca o żywności, której dzieci nie powinny jeść. Prawdopodobnie słyszeliście coś takiego, że podawanie dzieciom pokrojonych owoców w kubeczku to jak podawanie kilki łyżeczek cukru. Albo, aby nie dawać dzieciom żywności zawierającej czerwony barwnik. Myślę, że możemy owszem zgodzić się, że barwniki spożywcze, dodatki chemiczne, zbyt wysoka zawartość cukru i wysoko przetworzone produkty spożywcze mogą mieć negatywny wpływ na zachowania dziecka. O tym jak chemiczne dodatki do żywności źle wpływają na zachowanie dziecka, możesz przeczytać tutaj, tutaj oraz tutaj.

Wiedzieć czego dzieciom nie podawać to jedno. Warto też pamiętać o 7 ważnych składnikach odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju mózgu, układu nerwowego oraz ogólnie zdrowia każdego dziecka.

Poniższa lista omawia jak w najbardziej efektywny sposób uzupełnić dietę dziecka w  magnez, cynk, witaminę D, witaminę B, żelazo, białko i kwasy omega-3. Zaraz dowiecie się dlaczego akurat te są składniki mają duże znaczenie.

  1. Magnez – umożliwia aktywność elektryczną mózgu i pomaga wyciszyć  nasz centralny układ nerwowy. Staje się on wówczas mniej podatny na chaotyczne bodźce. Ten składnik odżywczy jest niezbędny do kształtowania prawidłowej koncentracji, stąd nie tylko koi nerwy ale także pomaga w nauce.
  2. Cynk – wspiera prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników i jest niezbędny do metabolizmu tłuszczów DHA (dokozaheksaenowych) w mózgu, będących Wielonienasyconymi Kwasami Tłuszczowymi. Reguluje także poziom melatoniny, która koordynuje pracę nadrzędnego zegara biologicznego u ssaków, regulującego rytmy dobowe, między innymi snu i czuwania. Obecność cynku w diecie dodatnio koreluje z  poprawą zachowania społecznego i pomaga dzieciom zachować spokój.
  3. Kwasy Omega-3 – są źródłem wspomnianego wyżej,  istotnego kwasu DHA będącego paliwem dla mózgu. Ten składnik odżywczy ma decydujące znaczenie dla chłopców, którzy mają 3 razy większe zapotrzebowanie na NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) niż dziewczęta. Wg badań, dzieci, które miały odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie, miały lepsze wyniki w czytaniu i nauce pisania oraz stwarzały mniej problemów wychowawczych.
  4. Witamina D – wg statystyk 80-90% Polaków ma sezonowy niedobór witaminy D w organizmie, związany głównie z klimatem w jakim żyjemy. Niewielka ekspozycja na słońce w okresie wiosenno-jesienno-zimowym powoduje, że suplementacja tej witaminy jest konieczna szczególnie u rosnących dzieci. Witamina D umożliwia funkcjonowanie każdej komórki w organizmie i odgrywa ważną rolę w kształtowaniu uwagi i prawidłowych funkcji mózgu. Dostarczenie odpowiedniego poziomu witaminy D poprawia nastrój i ułatwia sen u dzieci. Najlepszym sposobem na podaż witaminy D jest synteza podskórna oraz dieta.
  5. Witamina B – jest niezbędna do produkcji neuroprzekaźników takich jak serotonina regulująca nastrój i mająca bezpośredni wpływ na zachowanie. Naukowcy są zgodni, że dzieci z otrzymujące z dietą zbyt niską ilość witaminy B mają większe trudności z nauką i problemy z zachowaniem.
  6. Żelazo – składnik odżywczy mający wpływ na umiejętność koncentracji, nastrój oraz subiektywne odczuwanie energii do codziennych obowiązków. Dotyczy to zwłaszcza dzieci w wieku poniżej dwóch lat, które przechodzą najszybszy rozwój mózgu w całym swoim życiu. Niedobór żelaza może przyczyniać się do długotrwałych problemów z koncentrowaniem uwagi i zaburzeń nastroju, dlatego odpowiednia podaż żelaza ma bardzo duże znaczenie w rozwoju szczęśliwego dziecka.
  7. Białko – stanowi podstawowy budulec mózgu i ciała dziecka. Zapewnienie mu diety bogatej w białko jest konieczne aby dziecko miało siłę i energię do działania. Białko wysokiej jakości w diecie dziecka, pomaga podtrzymywać stabilne zachowanie, koncentrację i funkcje społeczne. Ponieważ białko jest źródłem uczucia sytości po posiłku, jest również ważnym elementem w budowaniu poczucia bezpieczeństwa („zjadłem, jest mi dobrze”). Dzieci, które są niedożywione, głodne, mają tendencję do nerwowości, są pobudzone.

Gdzie szukać wymienionych wyżej składników odżywczych? Jakie produkty podawać aby być spokojnych że dziecko jest dobrze odżywione?

Kasza Quinoa

Jest dobrym źródłem białka, błonnika, magnezu i cynku. Spośród naszej powyższej listy, zawiera też witaminy z grupy B oraz kwasy omega – 3. Kasza quinoa, będąca ziarnem szeroko wykorzystywanym w diecie bezglutenowej, jest bardzo wdzięcznym produktem, którym łatwo zastąpić ryż, makaron czy inne kasze stosowane na co dzień w naszej kuchni.

Siemię lniane/len mielony

Nieprzebrane źródło białka, kwasów omega – 3 oraz cynku. Len mielony świetnie nadaje się jako dodatek do koktajli, zup, wypieków, naleśników, batonów itp.

Szpinak

Może nie jest to super ulubiony produkt, za którym dzieci przepadają, ale są sposoby aby przemycić go incognito w diecie dzieci. Zwłaszcza, że szpinak jest źródłem magnezu oraz żelaza. Jako składnik koktajlu, zupy czy sosu na pewno nie będzie już taki straszny.

Jarmuż

To warzywo również jest podchwytliwe jeśli chodzi o to jak je zaserwować dziecku aby zjadło. Dlaczego warto próbować? Jarmuż jest skarbnicą składników odżywczych, spośród których warto wymienić witaminę B6, żelazo, magnez, cynk, kwasy omega – 3 a nawet białko. Właściwie zawiera cały garnitur składników o których mówiliśmy sobie powyżej. Może porcję zupy z jarmużu dla ukojenia nerwów?

Dziki łosoś

Łosoś dziki lub inne gatunki tłustych ryb jak makrela czy tuńczyk są bardzo dobrym źródłem kwasów omega – 3. Ponadto łosoś jest źródłem takich witamin jak: B5, B3, B12 oraz witaminy D oraz białka.

Jajka

To doskonałe źródło pełnowartościowego białka o bardzo wysokiej przyswajalności. Jajka są zazwyczaj lubiane przez większość dzieci i są niezwykle wszechstronnym produktem jeśli chodzi o zastosowanie. Zaczynając od pasty jajecznej, poprzez omlety i jajka sadzone, po naleśniki.

Ekologiczna wołowina

Dlaczego wołowina ekologiczna a nie z supermarketu? Ponieważ wołowina pochodząca od krów karmionych trawą w porównaniu do tych karmionych paszami, jest blisko 5 – krotnie bogatsza w kwasy omega – 3. Poza tym stanowi doskonałe źródło witamin z grupy B, zwłaszcza B12, B3 i B6 oraz żelaza, białka i cynku.

 

 

Leave a Comment