LADING

2 śniadanie do szkoły – co zapakować

W Polsce mamy około 5 milionów dzieci i młodzieży uczącej się. To oznacza, że codziennie rano w polskich domach kilka milionów mam  lub tatusiów przygotowuje 2 śniadanie do szkoły dla swoich pociech. Prawdziwym wyzwaniem staje się poranne przygotowanie drugich śniadań dla całej rodziny. Wtedy bardzo kusząca staje się możliwość skorzystania z gotowych produktów, przekąsek aby zwyczajnie zaoszczędzić czas. Na szczęście coraz więcej rodziców zwraca baczną uwagę na to, co jedzą ich dzieci – zdając sobie sprawę, że żywność jest dla dziecka cennym paliwem, niezbędnym do prawidłowego rozwoju! Ba! To czy dziecko zdrowo się odżywia, przekłada się bezpośrednio na jego sukcesy naukowo-sportowe.

  • Pierwsze kroki 

Istotne jest, aby dieta naszego dziecka była urozmaicona i zawierała świeże produkty. W paczce z drugim śniadaniem powinny się znaleźć:

świeże warzywa, najlepiej pochodzące z upraw ekologicznych, czyli wolne od szkodliwych pozostałości nawozów sztucznych.

świeże owoce, j.w.

produkty będące źródłem białka zwierzęcego (jogurt, jajka, sery, ryby, chude mięso) bądź/i roślinnego (nasiona roślin strączkowych, pestki, orzechy, nasiona, kiełki)

węglowodany złożone jako źródło energii i błonnika pokarmowego jak na przykład pełnoziarniste produkty zbożowe.

napój – najlepiej woda, ew. sok owocowy bądź napój mleczny z niską zawartością cukru czyli <5g/100 ml produktu.

Czego unikamy: żywności tłustej, wysokosłodzonej oraz zawierającej dużą ilość soli. Czyli w zasadzie żywności wysokoprzetworzonej. Pewnie jako troskliwi rodzicie, staracie się często czytać etykiety na żywności. Poniżej znajdziecie informację, które produkty powinno się eliminować z diety dziecka, ze względu na zawartość pewnych składników:

 

Ile to dużo Ile to mało
Tłuszcz Więcej niż 15 g/100g produktu Poniżej 4 g/100g produktu
Tłuszcze nasycone Więcej niż 5 g/100g produktu Poniżej 1,5 g/100g produktu
Sól Powyżej 1,5 g/100g produktu Poniżej 0,3 g/100g produktu
Cukier Powyżej 15 g/100 g produktu Poniżej 5 g/100g produktu

Pamiętaj! Drugie śniadanie Twojego dziecka jest bardzo ważnym punktem dnia. Bez zdrowego posiłku w szkole, dziecko będzie miało trudności z koncentracją w godzinach popołudniowych czyli w czasie kiedy odrabia lekcje bądź bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych.

  • Jak radzić sobie z niejadkiem, czyli kiedy drugie śniadanie wraca do domu

Dzieci, które są tzw. niejadkami bądź są w naszym odczuciu bardziej wybredne niż ich rówieśnicy, zdecydowanie chętniej jedzą, gdy biorą udział w przygotowywaniu posiłku dla siebie. Dobrze jest dziecko zaangażować w procesie wyboru i decyzji co będzie jadło w szkole. Jak to zrobić, aby mały spryciarz nie wybrał kanapki z czekoladowym smarowidłem, batonika czy słodkiej bułki? Dając mu pulę zdrowych produktów, z której może coś wybrać. Jeśli z dietą naszego dziecka jest naprawdę źle i chce jeść przysłowiowe 3 produkty na krzyż, pula wyboru nie powinna być bardzo duża, uwzględniająca produkty które lubi. Sama mam trójkę dzieci, z czego moja najstarsza córka jest naszym zdaniem wyjątkowo wybredna szczególnie jeśli chodzi o warzywa. U nas w domu sprawdził się system wizualny. Zachęciłam córkę do namalowania 5 warzyw, które będzie starała się jeść. Dodam, że sama sobie wybrała, które to będą warzywa. Obrazek został powieszony w widocznym miejscu w kuchni i za każdym razem, kiedy pojawiają się wątpliwości, rysunek przypomina jej własny wybór. Z czasem lista poszerzyła się, ale bez przymuszania. Badania psychologiczne dowodzą, że aby dziecko zjadło nowy produkt, musi go najpierw zobaczyć na własnym talerzu około 20 razy. Te 20 razy służy do oswojenia się z nowym produktem i jest szczególnie ważne dla dzieci nieufnych. Bądź cierpliwym rodzicem. Ponadto trafionym pomysłem jest wybór warzyw i owoców z rolnictw ekologicznych. Są one wolne od zanieczyszczeń będących wyraźnym balastem dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz bardziej bogate w smak, co wynika ze sposobu w jaki są uprawiane. Bardziej smakowite warzywa i owoce będą chętniej jedzone przez dzieci.

  • Klucz do sukcesu, czyli o czym pamiętać przygotowując śniadanie dla dziecka.

Zaplanowanie:

Gdy chcemy uniknąć porannych falstartów z przygotowywaniem śniadania do szkoły, z pomocą przychodzi zaplanowanie tygodniowego jadłospisu. Wiedząc co powinno znaleźć się w śniadaniówce, zaplanujmy jakie warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, sery czy jajka będziemy potrzebować, zamówmy/kupmy je aby mieć je odpowiednio wcześniej w domu. Może się okazać, że część składników drugiego śniadania można przygotować już poprzedzającego wieczora aby w porannej bieganinie zaoszczędzić cenny czas. Poza tym, nieraz dobrym pomysłem na drugie śniadanie dla dziecka jest wczorajszy obiad bądź kolacja: kawałek zapiekanki z warzywami, domowej pizzy z dużą ilością warzyw, naleśniki, sałatka makaronowa, risotto.

Urozmaicenie:

Zaplanowanie posiłków szkolnych dla dziecka jest też dobrą okazją by się chwilę nad nimi zastanowić i zadbać o to, aby były urozmaicone. Pewnie każdy z Was zna to uczucie jak zamawia coś po raz pierwszy w nowej restauracji i czeka z niecierpliwością na swoje danie, aby się przekonać jak będzie wyglądało i smakowało. Pewien element zaskoczenia „ciekawe co dziś będę mieć na drugie śniadanie” zwiększa zainteresowanie posiłkiem i zapobiega nudzie. Nuda ma to do siebie, że nie stymuluje apetytu dziecka, wręcz przeciwnie. Poza tym, co jest bardzo istotne, urozmaicenie produktów w jadłospisie dziecka jest najlepszą polisą na zapewnienie mu wszystkich ważnych składników odżywczych.

Zapakowanie:

    Jeśli chodzi o warzywa i owoce, dzieci lubią gdy są tak zapakowane, że są od razu gotowe do zjedzenia: słupki marchewki, ogórka, papryki czy kalarepy; plastry jabłka, rzodkiewki, śliwki; zapakowane w szczelnym pudełku winogrona, cząstki mandarynki, maliny, pomidory koktajlowe. Pakując dziecku do szkoły warzywa takie jak pomidory, ogórki, czyli takie, które zawierają dużo wody, dobrze jest umieścić w oddzielnym pojemniku a nie np. w kanapce, ponieważ pieczywo wchłonie wodę z warzyw i kanapka zrobi się nieprzyjemnie gąbczasta. Jeśli pakując owoce kroisz je na cząstki, możesz je skropić sokiem z cytryny, aby zapobiec ciemnieniu enzymatycznemu, które jest naturalnym procesem. Dzięki temu owoce utrzymają atrakcyjny wygląd. Aby zapakowany posiłek był dłużej świeży, możesz do pudełka z drugim śniadaniem włożyć schłodzoną wcześniej butelkę wody, która przez jakiś czas zadziała jak mała lodówka. Później może posłużyć jako orzeźwiający napój. Na koniec kwestii związanych z pakowaniem wspomnę, że warto zainwestować w dobre pudełko. Czyli jakie? Takie, w którym zmieści się wszystko bądź prawie wszystko a jednocześnie nie będzie zajmowało większości plecaka. Takie, które łatwo się czyści i które pozwala na umieszczenie w nim rzeczy o różnych kształtach. U nas w domu sprawdzają się miękkie pojemniki-termosy z folią izolacyjną, które przez jakiś czas trzymają niską temperaturę żywności (ważne np. gdy pakujemy jogurt, ser lub pokrojone owoce). Dodatkowo są bardzo pojemne a po skończonym posiłku miękkie pojemniki-termosy nie zajmują dużo miejsca w plecaku i są lekkie.

Wykończenie:

    Jako mama czwórki dzieci (i każdy z was kto ma dzieci) wiem to na pewno, że dzieci jedzą oczami. Dlatego chcąc zachęcić dziecko do zjedzenia drugiego śniadania, które tak skrupulatnie dla niego przygotowaliśmy, musimy wykonać jeszcze jedną małą rzecz: zadbać o to, aby posiłek był dla dziecka w pewnym stopniu zabawą. Jak tego dokonać? Poniżej przedstawiam kilka sprawdzonych sposobów, które stosujemy w naszym domu:

– używamy foremek do ciastek aby wykrawać ciekawe kształty warzyw, pieczywa, kanapek.

– rysujemy flamastrami buzie, swoje imiona na skorupkach ugotowanych jajek, skórkach owoców takich jak np. banany, opakowaniach jogurtów itp.

– piszemy do siebie nawzajem krótkie liściki, dodające radości, które dołączamy do pudełka np. „jesteś moim słońcem”, „dziękuję Ci za pomoc w ….”, „trzymam za Ciebie kciuki” itp.

– używamy różnych torebek, kolorowych papierów do pakowania jedzenia. W wielu popularnych sklepach z artykułami dla domu, można znaleźć bardzo ciekawe wzornictwo artykułów do pakowania drugich śniadań, nieraz wykonanych ze zrecyclingowanych surowców. Uwierzcie mi, to bardzo uatrakcyjnia posiłek, rozpakowywanie kanapki jest wtedy prawie tak samo fajne jak otwieranie prezentu. Oczywiście, jak we wszystkim, należy zachować zdrowy umiar, natomiast jak już nic nie zadziała to coś takiego może wam pomóc.

Wszystkim wam życzę nieskończonych pokładów kreatywności, zdrowych i uśmiechniętych dzieci oraz pustych śniadaniówek.

Czy wiecie, że możecie bezpłatnie pobrać ściągawkę co pakować na 2 śniadanie do szkoły? Kliknij TU.

Artykuł oraz zdjęcia powstały przy współpracy z Rano Zebrano

 

7 komentarzy

  • Agnieszka
    Agnieszka
    19 lutego, 2019 at 9:04 am

    dzięki! 😉

  • Dietetyczka
    18 lutego, 2019 at 1:28 pm

    Świetne te foremki do wykrawania kształtów

  • Jz
    8 września, 2017 at 10:34 am

    Lista propozycji trafi na lodówkę.

  • Agnieszka
    Agnieszka
    8 września, 2017 at 7:24 am

    Zadanie przyjęte do realizacji 🙂

  • Asia
    8 września, 2017 at 6:42 am

    Mam nadzieję, że będą dalsze propozycje i posty #śniadaniówka do szkoły. ??

  • Agnieszka
    Agnieszka
    8 września, 2017 at 6:25 am

    Asiu wiadomo!
    Ale na szczęście jest coraz więcej zdrowych produktów dla dzieci. Poza tym Twoja konsekwencja napewno mądrych chłopaków naprowadzi 🙂

  • Asia
    7 września, 2017 at 7:55 pm

    Jaki wyczekany post. I na czasie. Też właśnie siedzę i się głowię co włożyć do szkolnej śniadaniówki. Ciężka sprawa bo koledzy mają pyszne mega słodkie batony,pączki, strach pomyśleć co jeszcze… Mam nadzieję,że mi pomożesz ?

Leave a Comment